همه چیز در مورد اظهارنامه / ارسال اظهارنامه وکیل 24

همه چیز در مورد اظهارنامه / ارسال اظهارنامه وکیل 24

همه چیز در مورد ارسال اظهارنامه حقوقی

تعریف اظهارنامه 

کاربرد های اظهارنامه

نکات تنظیم اظهارنامه

مرجع ارسال اظهارنامه

دانلود مقاله در مورد اظهارنامه

 

همه چیز در مورد ارسال اظهارنامه حقوقی

یکی از اوراق مهم و پر کاربرد در آیین دادرسی مدنی , اظهارنامه است. اظهارنامه را می توان ابزارقانونی برای بیان درخواست دانست و در بسیاری از موارد شخص می تواند بدون نیاز به اقامه دعوا , حق خود را با اظهارنامه مطالبه کند.
در این مقاله سعی می شود مطالب مهم و کلیدی در تنظیم اظهارنامه را بیان کنیم. 

تعریف اظهارنامه 


ماده 156 قانون آیین دادرسی مدنی  بیان می کند : هرکس می تواند قبل از تقدیم دادخواست ، حق خود را به وسیله اظهارنامه از دیگری مطالبه نماید، مشروط براینکه موعد مطالبه رسیده باشد . به طور کلی هرکس حق دارد اظهاراتی  را که راجع به معاملات و تعهدات خود با دیگری است و بخواهد به طور رسمی به وی برساند ضمن اظهارنامه به طرف ابلاغ کند.
درواقع اظهارنامه وسیله قانونی برای بیان مطلب و یکی از راه های رسمی مطالبه حق است. 
اظهارنامه  یک سند عادی است که به طور رسمی به دیگری ابلاغ می شود. 
بنابراین در مواردی که بخواهیم مطلبی را به طور رسمی به اطلاع شخصی برسانیم , به گونه ای که در آينده به آن استناد کنیم , استفاده از اظهارنامه راه بسیار خوبی است. هم چنین در جایی که چیزی را می خواهیم به کسی دهیم که او حاضر نیست آن را بگیرد. 
مثلا اگر از دیگری طلب داریم , می توان قبل از طرح دعوا در دادگاه , بدهکار را از بدهی خود مطلع کنیم و در اظهارنامه تصريح کنیم در صورت عدم همکاری,  اقدام قانونی صورت گرفته و کلیه خسارات از مخاطب وصول می شود. این کار گاهی اوقات در مخاطب اظهارنامه موثر است و بدون صرف وقت , هزینه و طرح دعوا مشکل حل می شود .
هم چنین از زمان ارسال اظهارنامه , خواهان مي تواند خسارت تاخیر تادیه را مطالبه کند. 

کاربرد های اظهارنامه


اظهارنامه برای مطالبه حق یا در مورد هر اظهاری راجع به تعهدات و معاملات استفاده می شود. مطالبه بدهی , ایفای تعهد و صلح و سازش از جمله موضوعات پرکاربرد در تنظيم اظهارنامه است.
همانطور که گفته شد در قانون آیین دادرسی مدنی , استفاده از اظهارنامه  یک حق اختیاری است. اما در بعضی موارد مصرح در قانون استفاده از آن الزامی است و در اینگونه موارد عدم استفاده از اظهارنامه قبل از طرح دعوا در دادگاه , موجب صدور قرار عدم استماع دعوا می شود. 
این موارد عبارت است از :
1)اثبات تاخیر پرداخت اجاره بها در اجرت المثل  )بند 9 ماده 14 قانون روابط موجر و مستاجر1356)
۲)انحلال شرکت تضامنی )ماده 129 قانون تجارت)
۳)فروش اموال توسط حق العمل کار
۴)تعیین داور 
۵)اعتراض به اعاده اعتبار تاجر ورشكسته
۶)تخليه عین مستاجره و اطلاع آن به موجر )ماده 13 قانون روابط موجر و مستاجر 1356 )
۷)مطالبه خسارت تاخیر تادیه 
۸)رفع تصرف عدوانی علیه افراد موضوع ماده 17 قانون ایین دادرسی مدنی
۹)مطالبه بدهی مالکان آپارتمان ها (تبصره 2 ماده 10 مکرر قانون تملک آپارتمان ها)
 اظهارنامه نوعی هشدار رسمی اختیاری است و در بسیاری از موارد ارسال اظهارنامه و ابلاغ آن توسط مامور ابلاغ , باعث می شود مخاطب به خاطر اینکه درگیر دادگاه و دادگستري و ابلاغ در محل کار نشود به اظهارنامه عمل کند یا حاضر به سازش می شود .
همچنین می توان در اظهارنامه تصريح شود در صورت عدم همکاری,  اقدام قانونی صورت گرفته و کلیه خسارات از مخاطب وصول می شود. 
موارد مندرج در اظهارنامه
۱)مشخصات و اقامتگاه اظهارکننده: مشخصات اظهارکننده از جمله نام و نام خانوادگی و نشانی در آن نوشته می شود. 
۲)موضوع اظهارنامه: عنوان موضوعی که در متن اظهارنامه ذکر می شود.
۳)مشخصات و اقامتگاه مخاطب : شامل نام و نام خانوادگی و اقامتگاه طرف مقابل می شود.
۴)خلاصه  اظهارات : آن چیزی که می خواهيم به طرف مقابل ابلاغ کنیم , در این قسمت نوشته می شود. 
نکته مهم این است که اظهارنامه باید به طور مختصر تنظیم شود و نباید در آن تمام ادله خود را بیان کنیم.
۵)خلاصه جواب  : مخصوص مخاطب است و مخیر است پاسخ اظهار نامه را بدهد یا نه .

نکات تنظیم اظهارنامه۱)به صراحت تبصره ماده 156 قانون آیین دادرسی مدنی , اداره ثبت اسناد و دادگاه ها می توانند از ابلاغ اظهارنامه هایی که حاوی مطالب خلاف اخلاق و خارج از نزاکت باشد , خودداری نمایند . 
در نتیجه مطالب اظهارنامه نباید خارج از ادب و نزاکت باشد .
الفاظ رکیک و یا عبارتی که جرمی را به دیگری نسبت می دهد , نباید در اظهارنامه استفاده شود چون علاوه بر عدم پذیرش یا عدم ارسال توسط مرجع قضایی, ممکن است نوعی افترا یا نشر اکاذیب تلقی شود .

۲)پاسخ به اظهارنامه اجباری نیست.  ولی در صورت تمایل به جواب دادن باید به این نکته توجه کرد که پاسخی که می دهیم حاوی اقرار به ضرر خودمان نباشد. 
می توان در همان لحظه ابلاغ اظهارنامه توسط مامور ابلاغ , در قسمت جواب, پاسخ خود را بنویسیم . اما بهتر است در صورت تمایل به پاسخ اظهارنامه , در نوشتن پاسخ عجله نکرده و در فرصت مناسب با مشورت از وکیل یا مشاورحقوقی با دقت و حوصله به اظهارنامه جواب دهیم به این دلیل که مامور ابلاغ مدت زیادی منتظر نمی ماند و ممکن است به خاطر عجله , مطلب یا اقراری به ضرر خودمان در آن بنویسیم . 

به شما توصیه میکنیم در این مورد از مشاوره رایگان تلفنی و یا مشاوره رایگان آنلاین وکیل متخصص در امور حقوقی اظهارنامه گروه حقوقی وکیل 24 استفاده کنید .

در این صورت پاسخ را در برگ اظهارنامه جدید با قید اینکه این اظهارنامه در پاسخ به اظهارنامه ای با شماره ... است , تنظیم و ارسال می کنیم.
همچنین در قانون مهلتی برای پاسخ به اظهارنامه بیان نشده و فوریتی وجود ندارد .
3)اگر بخواهیم همراه با اظهارنامه سند یا مال یا وجهی به طرف مقابل تسلیم کنیم , باید آن را به مرجعی که اظهارنامه را برای ابلاغ به آن می دهیم, تحویل دهیم . 
 درصورتی که اظهارنامه مشعر به تسلیم چیزی یا وجه یا مال یا سندی از طرف اظهارکننده به مخاطب باشد باید آن چیز یا وجه یا مال یا سند هنگام تسلیم اظهارنامه به مرجع ابلاغ، تحت نظر و حفاظت آن مرجع قرار گیرد، مگر آنکه طرفین هنگام تعهد محل و ترتیب دیگری راتعیین کرده باشند .
در این موارد در متن اظهارنامه باید محل نگه داری,  مشخصات ظاهری, شماره اسناد و دیگر موارد ضروری نوشته شود. 
۴)تنظیم اظهارنامه نیاز به دقت فراوان دارد. چون با ارسال اظهارنامه حقی برای اظهارکننده ایجاد نمی شود ولی ممکن است طرف مقابل از محتويات آن به ضرر اظهارکننده استفاده کند .
یا در مواردی ممکن است اظهارکننده مطلبی بنویسد که حقوق مطلق خود را به نوعی مقید و محدود کند. 
بنابراین توصيه می شود هرگز بدون مشورت از وکیل یا مشاور حقوقی اظهارنامه تنظیم و ابلاغ نکنید. چون اظهارنامه پیش از آنکه علیه طرف مقابل استفاده شود, می تواند به عنوان اقرارنامه رسمی علیه اظهارکننده به کار رود . 
همچنین هرگز نمیتوان مطالب نوشته شده دراظهارنامه را انکار کرد. 
سایت وکیل 24 , بطور 24 ساعته آماده ارائه مشاوره برای تنظیم اظهارنامه می باشد.
۵)باید توجه داشت که در بعضی موارد ارسال اظهارنامه باعث از بین رفتن حق می شود لذا باید در تنظیم آن دقت کرد و تا آنجا که ممکن است با وکیل مشورت کرد .
مثلا در مورد توقیف اموال  ,ارسال اظهارنامه باعث می شود بدهکار از توقیف اموال آگاه شود و اقدام به فروش یا مخفی کردن اموال خود بکند. 
بنابراین در مواردی که  اظهارنامه ممکن است موجب هوشیاری طرف مقابل شود , باید ازارسال آن خودداری شود  .چون مخاطب آماده دفاع از خود می شود و اظهارکننده امتیاز استفاده از اصل غافلگیری را از دست می دهد. 

مرجع ارسال اظهارنامه


امروزه تمام امور مربوط به اظهارنامه به شیوه الکترونیکی انجام می شود. 
هرشخصی می تواند با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و ارائه کد ملی اظهارنامه را ثبت کند. 
بعد از ارسال, پیام کوتاهی مبنی بر تایید ارسال اظهارنامه برای اظهارکننده فرستاده می شود . در فاصله زمانی 10 روز تا یک ماه پیام دیگری در خصوص اینکه مخاطب اظهارنامه را دریافت کرده یا نه, برای اظهارکننده فرستاده می شود . بعد از آن شخص می تواند با مراجعه مجدد به دفتر خدمات قضایی, رسید مهرشده ابلاغ اظهارنامه خود را توسط دفتر خدمات را دریافت کند. 


نرگس بابایی

  • تعداد بازدید: 273
  • 1399/07/16
Support مشاوره تلفنی رایگان داشتن وکیل اختصاصی یک رویا نیست ما در 24 ساعت شبانه روز در خدمت شما هستیم