فیشینگ

فیشینگ چیست ؟

طرق مختلف فیشینگ

مجازات جرم فیشینگ

نحوه شکایت از جرم فیشینگ

 


فیشینگ چیست؟

به دست آوردن اطلاعات شخصی افراد مثل گذرواژه؛ نام کاربردی؛ اطلاعات شخصی حساب بانکی... از طریق جعل یک وبگاه؛ نشانی پست الکترونیک و... با تحریک و ترغیب فرد اطلاعات شخصی او را به منظور سرقت یا کلاهبرداری دریافت میکنند.

طرق مختلف فیشینگ

۱. ایمیل: در این روش هکر با ارسال ایمیل و ترغیب شخص او را فریب میدهند که اطلاعات خود را وارد کند.
۲. تماس گرفتن:  با فرد تماس میگیرند و مثلا با معرفی خود به عنوان بانک معتبر از شخص میخواهند برای دریافت جایزه اطلاعات خود را وارد کند.
۳. ارسال پیامک: با ارسال پیامک مثلا حساب شما دچار مشکل شده است از شخص میخواهند اطلاعات حساب خود را وا د کند.
۴. با دستگاه های کارتخوان تقلبی که کارتها را کپی میکنند و با فهمیدن رمز آنها حسابها را خالی میکنند.

مجازات جرم فیشینگ:

قانون گذار در مواد ۷۴۰ و ۷۴۱ ق.م.ا و ماد هی ۱ قانون جرایم رایانه ی به فیشینگ اشاره کرده است.
ماده ۷۴۰ ق م ا: هر کس به طور غیرمجاز داده های متعلق به دیگری را برباید اگر عین داد ها در اختیار صاحب آن باشد به جزای نقدی از یک تا بیست میلیون و در غیر اینصورت به حبس از ۹۱ روز تا یک سال حبس یا جزای نقدی پنج تا بیست میلیون یا هر دو مجازات محکوم میشود.
ماده ۷۴۱ ق م ا:  هر کس به طور غیر مجاز از سیستم های رایانه ای یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی از قبیل وارد کردن، تغییر، محو، ایجاد و متوقف کردن داد ها یا مختل کردن سیستم وجه یا مال یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل کند علاوه بر رد مال به صاحب آن به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از ۲۰ تا ۱۰۰ میلیون یا هر دو محکوم میشود
ماده یک قانون جرایم رایانه ای: هر کس به طور غیر مجاز به داده ها یا سیستم های رایانه ای یا مخابراتی که به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده است دسترسی یابد به حبس از ۹۱ روز تا یکسال یا جزای نقدی ۵ تا ۲۰ سال یا هر دو مجازات محکوم میشود.
قانون گذار در ماده ی ۷۴۰ ق م ا فقط به ربایش و سرقت اشاره کرده است که اگر اطلاعات سرقت شود و در اختیار رباینده قرار گیرد فیشینگ اتفاق افتاده است ام ماده ی ۷۴۱ ماده ی قبل را کامل کرده و  هر گونه کسب وجه و منفعت برای خود یا دیگری اشاره کرد و مجرم علاوه بر رد مال به حبس نیز محکوم میشود.

نحوه شکایت از جرم فیشینگ:

۱. مراجعه به دادسرا : این دادسرا وظیفه ی پیگیری جرایم در فضای سایبری را دارد و بعد از تشکیل پرونده دادسرا رسیدگی میکند یا آنرا به پلیس فتا ارجاع میدهد.
۲. مراجعه به سایت پلیس فتا: بعد از ورود به سایت و ثبت شکایت شخص برای پیگیری باید به پلیس فتا مراجعه کند‌-

 

در نهایت به شما توصیه میکنیم چنانچه در این رابطه با مشکلاتی مواجه شدید از خدمات مشاوره تلفنی رایگان و مشاوره آنلاین رایگان گروه حقوقی وکیل 24 استفاده کنید .

  • تعداد بازدید: 252
  • 1399/07/16
Support مشاوره تلفنی رایگان داشتن وکیل اختصاصی یک رویا نیست ما در 24 ساعت شبانه روز در خدمت شما هستیم