الزام به تنظیم سند رسمی چیست؟

الزام به تنظیم سند رسمی چیست؟

در ابتدا باید گفت که انتقال یک مال از دو طریق قابل انجام است. اولین راه انتقال دادن آن از طریق سند عادی است و دومین راه انتقال یک مال از طریق سند رسمی می باشد. همانطور که بسیاری از افراد می دانند سند رسمی از اعتبار بسیار بیشتری نسبت به سند عادی برخوردار است. چرا که سند رسمی به صورت ثبت شده است و دولت آن را به رسمیت می شناسد. تنظیم سند رسمی دارای قوانین خاصی است و هر سندی را نمی توان به عنوان سند رسمی تلقی کرد. یک سند زمانی رسمی به حساب می آید که در دفاتر ثبت اسناد یا اداره ثبت اسناد و یا در نزد مامورین رسمی ای که در این حوزه دارای صلاحیت هستند، تنظیم شوند. ناگفته نماند که در زمانی که یک سند رسمی تنظیم می شود باید کلیه قوانین و مقررات حفظ شود. وقتی یک سند رسمی باشد کسی نمی تواند آن را انکار نماید و در نزد دولت کسی که نام او در سند رسمی قید شده است صاحب مال شناخته می شود.

حال ممکن است که این سوال برای برخی پیش بیاید که الزام به تنظیم سند رسمی چیست؟ همان طور که از سوال پیداست در این کار اجبار وجود دارد و سند رسمی حتما باید تنظیم شود. برای مثال می توان به شخصی اشاره کرد که پس از دریافت بخش زیادی از پول مالی که فروخته است از حضور یافتن در اداره ثبت به منظور تنظیم سند رسمی امتناع می ورزد و برای توجیه کار خود نیز ممکن است که بهانه های مختلفی از قبیل بالا رفتن قیمت مال و... را بیاورد. به همین دلیل فرد باید با مراجعه به مراجع قانونی از حق خود دفاع کند. اگر می خواهید به نکات بیشتری پیرامون سوال الزام به تنظیم سند چیست پی ببرید می توانید در بخش های بعدی  با ما همراه باشید.

الزام به تنظیم سند رسمی چیست؟

مدارک لازم و مراحل تنظیم سند رسمی

شاید برای شما هم سوال باشد که مدارک لازم و مراحل تنظیم سند رسمی چیست؟ ابتدا به ذکر مدارک لازم در تنظیم سند رسمی می پردازیم.

- به همراه داشتن سند مالکیت.

- به همراه داشتن شناسنامه و کارت ملی طرف های معامله.

- سند قطعی که به اسم بنچاق ملک شناخته می شود.

- گرفتن استعلام ثبتی و به همراه داشتن آن.

- گرفتن گواهی پرداخت مالیات نقل و انتقال و به همراه داشتن آن.

- به همراه داشتن گواهی پایان کار.

- به همراه داشتن صورت مجلس تفکیکی و ارائه دادن آن به به اداره ی مالیات.

- داشتن کد پستی طرف های معامله.

- داشتن کپی قرارداد و همچنین کد رهگیری آن.

مراحل تنظیم سند رسمی عبارت اند از:

• توافق بین فروشنده و خریدار.

• مکتوب کردن توافقی که بین فروشنده و خریدار برقرار شده است.

• دو نفر به عنوان شاهد پای توافقی را که به صورت مکتوب درآمده را امضا کنند.

• فروشند باید مدارکی را که برای تنظیم سند الزامی است را تهیه نماید و در دفترخانه مربوطه حاضر شود.

• معمولا در زمان توافق دو طرف تاریخ و محل مشخصی را  اعلام می کنند و در تاریخ ذکر شده در دفتر خانه ای که تعین شده باید حضور پیدا کنند.

گاهی پیش می آید که فروشنده از آمدن به دفترخانه و رعایت الزامات تعیین شده سر باز می زند. در چنین مواقعی دعوای الزام به تنظیم سند رسمی مورد توجه قرار می گیرد.

تنظیم سند رسمی

دعوای الزام به تنظیم سند رسمی به طرفیت چه اشخاصی مطرح می گردد

بسیاری از افراد می خواهند بدانند که دعوای الزام به تنظیم سند رسمی به طرفیت چه اشخاصی مطرح می گردد. باید گفت زمانی که فروشنده از حضور در دفتر خانه امتناع بورزد، خریدار می تواند با مراجعه به دادگاه دعوای الزام به تنظیم سند رسمی را مطرح نماید و عنوان کند که فروشنده در تاریخ و محل مورد توافق  حاضر نشده است.

توجه داشته باشید که ابتدا باید گواهی عدم حضور را از دفتر خانه مربوطه دریافت نموده و آن را به دادگاه تقدیم کند.

بسیاری از فروشندگان هستند که برای شانه خالی کردن از تعهد خود اقدام به فروش مال خود به یک نفر دیگر یعنی نفر دوم می کنند. پس خریدار باید دقت داشته باشد که در دادگاه درخواست برگه ای را داشته باشد که از فروش مال به شخص دیگری جلوگیری می کند. در غیر این صورت فروشنده می تواند مال خود را به شخص دیگری بفروشد و مشکلات دیگری به وجود آید.

نمونه دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی ملک

آشنایی با نمونه دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی ملک می تواند برای بعضی از افراد کارگشا باشد. در تصویر زیر می توانید نمونه ای از این دادخواست را مشاهده نمایید.

نمونه دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی ملک

مشاوره رایگان در خصوص دعوای الزام به تنظیم سند رسمی

اگر به مشاوره رایگان در خصوص دعوای الزام به تنظیم سند رسمی دارید می توانید به گروه حقوقی وکیل 24 مراجعه نمایید. این گروه حقوقی به صورت رایگان به شما عزیزان مشاوره حقوقی ارائه می دهد.

مشاوره حقوقی ملکی رایگان به صورت تلفنی و آنلاین در شرق تهران و تهرانپارس و نارمک توسط وکیل متخصص و حرفه ای در زمینه املاک و اراضی

مشاوره حقوقی ملک رایگان به صورت تلفنی و آنلاین در شرق تهران و تهرانپارس و نارمک توسط وکیل متخصص و حرفه ای در زمینه املاک و اراضی توسط گروه حقوقی وکیل 24 انجام می گیرد. اگر فکر می کنید که در زمینه ی تنظیم سند رسمی نیاز به راهنمایی دارید می توانید از وکلایی که در این گروه حقوقی حضور دارند راهنمایی دریافت کنید. مشاوره اختصاصی در زمینه املاک و اراضی به شما کمک می کند تا در کار های خود بهترین تصمیمات را رقم بزنید.

مشاوره حقوقی ملکی رایگان

مشاوره رایگان درباره تنظیم سند رسمی توسط وکیل پایه یک دادگستری حق الوکاله آخر کار

مشاوره رایگان درباره تنظیم سند رسمی توسط وکیل پایه یک دادگستری حق الوکاله آخر کار یک فرصت بسیار خوب برای افرادی است که در زمینه های ملکی دارای مشکل هستند. چرا که مشاوره در زمینه های ملکی به صورت رایگان انجام شده و در صورت انجام کار های حقوقی ملکی توسط وکیل حق الوکاله در آخر کار دریافت می شود. اگر در تنظیم سند رسمی دچار مشکل هستید و قصد اقامه دعوا در این زمینه را دارید، به شما پیشنهاد می کنیم که از یک وکیل کارکشته در کار های ملکی کمک بگیرید و کار های خود را به صورت قانونی و درست پیش ببرید تا  در آینده دچار مشکل نشوید. از دیگر مزیت های داشتن وکیل پایه یک دادگستری در این زمینه این است که کار های شما در کمترین زمان ممکن انجام می شود و در بسیاری از مراحل دیگر نیازی به حضور شما در دادگاه نمی باشد.

مشاوره حقوقی تنظیم سند رسمی

برای کار های حقوقی ملکی و اراضی به کجا مراجعه کنیم؟

اگر شما نیز جزء آن دسته از افراد هستید که در کار های حقوقی ملکی و اراضی خود به مشکل بر خورده اید بهتر است که به یک دفتر وکیل ارزان و خوب در تهرانپارس مراجعه نمایید. چرا که یک وکیل خوب مشاوره های خوب ارائه می دهد. مشاوره حقوقی تلفنی رایگان با وکیل در تهرانپارس بسیار کار گشا است. زیرا علاوه بر کمک به صرفه جویی در هزینه های شما به صرفه جویی در وقتتان نیز کمک می کند. شما با استفاده از تلفنی که در اختیار دارید می توانید به راحتی با یک مشاور حقوقی ارتباط برقرار کنید و در زمینه ی مورد نظر خود راهنمایی دریافت نمایید. بسیاری از افراد از مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل به طور رایگان در تهرانپارس استقبال می کنند. زیرا آن را یک فرصت بسیار خوب و استثنایی می پندارند. شما نیز می توانید از این فرصت نهایت استفاده را داشته باشید.گروه حقوقی وکیل 24 ارائه خدمات حقوقی رایگان توسط وکیل اختصاصی باعث می شود که شما در انتخاب یک وکیل خوب دچار تردید نشوید. مشاوره حقوقی تلفنی آنلاین رایگان با وکیل در تهرانپارس و مناطق 4 و 7 و 8 به راحتی برای شما قابل دسترسی است.

  • تعداد بازدید: 91
  • 1400/01/26
Support مشاوره تلفنی رایگان داشتن وکیل اختصاصی یک رویا نیست ما در 24 ساعت شبانه روز در خدمت شما هستیم