همه چیز راجع به تصرف عدوانی

همه چیز راجع به تصرف عدوانی

یکی از مهم ترین دعوا های حقوقی و کیفری مربوط به تصرف عدوانی می شود. این اصطلاح در زمینه ملک و املاک کاربرد دارد. بنابراین متوجه می شویم که تصرف عدوانی در زمینه ی اموال غیر منقول کاربرد دارید. همانطور که می دانید اموال غیر منقول اموالی اند که قابل انتقال از مکانی به مکان دیگر نیستند و امکان جا به جایی آن ها وجود ندارد. بسیاری از مردم ممکن است در طول زندگی خود با مشکلات ملکی سروکار داشته باشند. پس لازم است که در مورد این اصطلاحات بیشتر بدانند. دانستن همه چیز راجع به تصرف عدوانی می تواند کمک بسیار زیادی به افراد بکند. ابتدا لازم است که معنای لغوی این اصطلاح را بدانیم. تصرف که به معنای سلطه است و عدوانی بودن تصرف یعنی سلطه بر مالی بدون اجازه ی مالک آن. یعنی یک نفر می آید و ملک یک نفر دیگر را به زور تصرف می کند و مانع از استفاده ی صاحب ملک از آن می شود. به عنوان مثال کسی زمین یا خانه ای دارد و یک شخص دیگر می آید به زور به آن دست اندازی کرده و آن را تصرف می کند و مانع از تصرف صاحب اصلی ملک می شود. در این زمینه فرقی نمی کند که ملک از مالک اصلی تصرف شده باشد و یا از مستاجر. نکات بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد که ما در مقاله ی حاضر به توضیح آن ها می پردازیم.

اگر شما نیز در زمینه املاک به مشکل برخورده اید و یا به دلایل دیگر می خواهید در این باره بیشتر بدانید، به شما پیشنهاد می کنیم که با ما همراه باشید.

دعوای تصرف عدوانی چیست؟

حال که با معنای تصرف عدوانی آشنا شدیم به پاسخ به سوال دعوای تصرف عدوانی چیست؟ می پردازیم. این دعوا زمانی مطرح می شود که صاحب ملک می خواهد که مال خود را از کسی که به ناحق در آن تصرف کرده است پس بگیرد تا بتواند از مال غیر منقول خود استفاده کند. در این شرایط مالک قبلی و اصلی می آید دعوایی را مبنی بر این در نزد مراجع قانونی مطرح می کند.
نکته ای که قابل توجه است این است که تصرف عدوانی در خصوص منابع طبیعی نیز وجود دارد. یعنی ممکن است که فرد و یا افرادی در اراضی و منابع طبیعی دست اندازی کرده و آن را به زور تصرف نمایند.

دعوای تصرف عدوانی

تفاوت تصرف عدوانی حقوقی و کیفری چیست؟

تصرف عدوانی دارای دو نوع است، حقوقی و کیفری. بنابراین ممکن است برای بسیاری از افراد این سوال پیش بیاید که تفاوت تصرف عدوانی حقوقی و کیفری چیست؟ اولین نکته ای که لازم است ذکر شود این است که در مباحث حقوقی، کیفری به معنای جرم است. در نوع کیفری یک فرد می آید مال غیر منقول شخص دیگر را با اطلاع از اینکه مالک شخص دیگری است تصرف می کند. تصرفی که به صورت عدوانی کیفری است، جرم به حساب می آید. اگر جرم فرد ثابت شود ممکن است که او به یک ماه تا یک سال حبس محکوم شود. در این نوع تصرف مالک حتما باید مالکیت خود را ثابت نماید. فرد باید برای رفع تصرف از متصرف شکایت کیفری نماید.

در نوع حقوقی آن نکات ظریفی وجود دارد. اگر توجه کرده باشید در نوع کیفری گفتیم که اثبات مالکیت ضروری است اما این امر در نوع حقوقی لازم و ضروری نیست. یک نکته دیگر اینکه برای رفع تصرف مالک باید یک دادخواست حقوقی ارائه دهد. در این نمونه قاضی باید به این نکته پی ببرد که فرد متصرف از اینکه مال متعلق به دیگران است آگاهی داشته است یا نه.

تصرف عدوانی

تامین دلیل تصرف عدوانی چگونه است؟

سوال تامین دلیل تصرف عدوانی چگونه است؟ ممکن است که سوال شما نیز باشد. تامین دلیل به این معنی است که فرد ترس این را داشته باشد که دلایل و مدارکی که ارائه داده است در آیند مانند قبل قابل اسناد نباشند و یا ارزش استنادی آن ها پایین بیاید. بنابراین فرد به دادگاه درخواست تامین دلیل می دهد و از این طریق در حفظ دلایل خود می کوشد.  

نمونه شکواییه تصرف عدوانی و تخریب

آشنایی با نمونه شکواییه تصرف عدوانی و تخریب می تواند برای عده ای لازم باشد. زیرا بسیاری از افراد با این نمونه از شکواییه ها آشنایی لازم را ندارد. شکواییه تصرف عدوانی معمولا به صورت فرم در دسترس است و فرد می تواند آن را به راحتی پر کند. بهتر است که فرم به صورت ساده باشد و از پیچیدگی بیش از اندازه ی جلوگیری شود. در زیر می توانید نمونه ای از فرم شکواییه در این زمینه را مشاهده نمایید.

نمونه شکواییه تصرف عدوانی

مشاور حقوقی آنلاین و تلفنی رایگان در محدوده شرق و غرب تهران توسط وکیل دادگستری متبحر و کار آزموده در زمینه دعاوی ملکی و منابع طبیعی

تصرف عدوانی یکی از مسئله هایی است که در کشور وجود دارد. اگر شما نیز در این زمینه دچار مشکل هستید می توانید از گروه حقوقی وکیل 24 کمک بگیرید. مشاور حقوقی آنلاین و تلفنی رایگان در محدوده شرق و غرب تهران توسط وکیل دادگستری متبحر و کار آموزده در زمینه دعاوی ملکی و منابع طبیعی می تواند بسیار کار گشا باشد.

بهترین وکیل دعاوی ملکی در شرق و غرب تهران و تهرانپارس و نارمک و مناطق 8 و 7 و 4

بهترین وکیل دعاوی در شرق و غرب تهران و تهرانپارس و نارمک و مناطق 8 و 7 و 4 را می توانید در گروه حقوقی وکیل 24 بیابید. وکیل ملکی باید در این زمینه تجربه ی کافی داشته و به قوانین ملکی آشنایی کامل داشته باشد.

وکیل ملکی خوب و ارزان و سریع

بسیاری از افراد ترجیح می دهند که در زمینه ی تصرف عدوانی با یک وکیل ملکی خوب و ارزان و سریع مشورت کنند. چرا که یک وکیل خوب می تواند در این باره به افراد مشاوره های مهمی در کمترین زمان ممکن ارائه دهد. شما می توانید به این منظور به یک دفتر وکیل ارزان و خوب در تهرانپارس مراجعه کنید.

وکیل ملکی خوب و ارزان و سریع

دریافت حق الوکاله آخر کار

بسیاری از مردم به دنبال مشاورین و وکلایی هستند که در آخر کار هزینه و دستمزد خود را دریافت نمایند. اگر شما نیز به دنبال وکلایی هستید که از دریافت حق الوکاله آخر کار پیروی کنند می توانید از گروه حقوقی وکیل 24 کمک بخواهید. این گروه حقوقی به صورت تخصصی به شما عزیزان یاری می رساند و در زمینه های مختلف حقوقی به شما مشاوره می دهد.

گروه حقوقی وکیل 24 با ارائه خدمات حقوقی رایگان توسط وکیل اختصاصی به خصوص در زمینه ی تصرف عدوانی می تواند برای بسیاری از افراد یک کمک بسیار عالی باشد. بسیاری از مردم به دلیل مشغله های کاری خود توانایی مراجعه ی حضوری را ندارند. بنابراین ترجیح می دهند که از خدمات حقوقی آنلاین کمک بگیرند. استفاده از مشاوره ی حقوقی آنلاین دارای مزیت های بسیار خوبی است. به عنوان مثال برخی از آن ها به صورت رایگان هستند. رایگان بودن این خدمات یکی از دلایل افزایش استقبال مردم از مشاوره های حقوقی آنلاین است.

مشاوره حقوقی تلفنی رایگان با وکیل در تهرانپارس یکی از پرطرفدار ترین بخش های مشاوره آنلاین است. مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل به طور رایگان در تهرانپارس باعث می شود که دیگر نیازی نباشد که دیگران از منزل خود و یا جایی که در آن هستند خارج شوند. به این ترتیب در وقت و هزینه های آن ها صرفه جویی قابل توجهی به عمل می آید. شما نیز می توانید از مشاوره حقوقی تلفنی آنلاین رایگان با وکیل در تهرانپارس و مناطق 4 و 7 و 8 به راحتی استفاده کنید. هر زمان که فکر کردید به مشاوره ی حقوقی نیاز و در زمینه های مختلف حقوقی به راهنمایی احتیاج دارید یکی از بهترین کار هایی که می توانید در سریع ترین زمان ممکن انجام دهید تماس با گروه حقوقی وکیل 24 است. با دریافت مشاوره از وکلای اختصاصی می توانید کار های خود را به نحو احسن انجام دهد و در کار های خود استرس نداشته باشید.

  • تعداد بازدید: 75
  • 1400/01/28
Support مشاوره تلفنی رایگان داشتن وکیل اختصاصی یک رویا نیست ما در 24 ساعت شبانه روز در خدمت شما هستیم