نکات حقوقی انواع مزاحمت ملکی

نکات حقوقی انواع مزاحمت ملکی

مزاحمت ملکی از جمله مواردی است که در همه جای دنیا رخ می دهد. به این معنی که برخی از افراد برای برخی دیگر ایجاد مزاحمت می کنند. مزاحمتی که دسترسی و یا استفاده صاحبان ملک را به اموالشان محدود می نماید. هر عملی که باعث محدودیت استفاده مالک از ملکش توسط دیگری بشود مزاحمت ملکی تلقی می شود. این مزاحمت دارای انواع مختلفی است اما در تعریف اصلی آن این نکته حائز اهمیت است که مزاحم مال را از دست مالک خارج نمی کند بلکه در استفاده ی او از مالش اختلال ایجاد می نماید. بسیاری از افراد هستند که نمی دانند چه چیزی مزاحمت به حساب می آید و چه چیزی مزاحمت تلقی نمی شود. بنابراین دانستن نکات حقوقی انواع مزاحمت ملکی و شناخت انواع مزاحمت ها می تواند کمک بسیار زیادی به افراد بکند. این امر در عصر حاضر بسیار مهم تر است. چرا که در زندگی های شهری تعداد بسیار زیادی از افراد در آپارتمان ها با هم زندگی کرده و در تعامل هستند و امکان ایجاد مزاحمت در این محیط ها بیشتر از سایر محیط ها است. البته نباید مزاحمت های مختلف در سایر نقاط مثل روستا ها و... فراموش شود. زیرا در آن مکان ها نیز دلایل زیادی برای ایجاد مزاحمت وجود دارد و برخی از افراد با انجام یک سری کار ها برای صاحبان ملک و املاک ایجاد مزاحمت می کنند. اگر می خواهید که در این برای اطلاعات و نکات دقیق  تری به دست بیاورید می تواند با ادامه ی مطالب با ما همراه باشید.

مزاحمت ملکی چیست؟

همانطور که گفته شد مزاحمت ملکی یعنی ایجاد یک سری محدودیت ها برای مالک یک ملک در استفاده از آن بدون اینکه مال را از دست مالک خارج نماید. برای این که بیشتر به پاسخ سوال مزاحمت ملکی چیست پی ببرید به ارائه مثال هایی می پردازیم:

• برخی از افراد هستند که اتومبیل های خود را در پارکینگ هایی که متعلق به دیگران است پارک می کنند. یا اینکه ماشین خود را درب منزل دیگران می گذارند. کار هایی از این قبیل جزو مزاحمت به حساب می آید.

• یکی از دیگر انواع مزاحمت می توان به تردد در مسیر شخصی دیگران اشاره کرد.

• یک شخص که بدون رضایت مالک ملک وسایل خود را در ملک او می گذارد دچار مزاحمت شده است. بنابراین نباید وسایل خود را در جایی گذاشت که متعلق به دیگران است. به عنوان مثال اگر انباری ساختمان متعلق به شخص خاصی است نباید کسی وسایلی را داخل آن قرار دهد.

• مثال دیگری نیز که بسیار رخ می دهد مزاحمت طبقات بالایی نسبت به طبقات زیرین است. برخی از همسایه های بالایی با ایجاد سر و صدا باعث می شوند که همسایه های پایینی اذیت شوند. یا ممکن است با تعمیر نکردن لوله های آب خود و نشت آب به طبقه پایینی باعث آسیب رساندن به واحد زیرین شوند. مثال های زیادی از این دست وجود دارد.

• از دیگر مزاحمت های ملکی می توان به مزاحمت هایی پرداخت که متوجه ی زمین های کشاورزی است. مانع انداختن و ممانعت یک شخص از رسیدگی مالک به ملکش یک نوع مزاحمت به حساب می آید. آسیب رساندن به املاک دیگران جزو مزاحمت به حساب می آید.

مزاحمت ملکی چیست؟

تفاوت مزاحمت ملکی حقوقی و کیفری

مزاحمت ملکی حقوقی و کیفری دارای تفاوت هایی هستند. نوع حقوقی آن به این معنی است که فرد ایجاد کننده ی مزاحمت، کارهایش بر اساس قصد و غرض نیست. یعنی از روی عمد اقدام به انجام مزاحمت نکرده است. اگر تشخیص داده شود که مزاحمت از روی عمد نیست فرد خاطی تنها به پرداخت خساراتی که وارد نموده است محکوم می شود.

نوع کیفری آن برعکس نوع حقوقی است. به این معنا که فرد از روی عمد اقدام به ایجاد مزاحمت برای دیگران کرده است. فردی که از روی عمد ایجاد مزاحمت کند به حبس محکوم می شود. بر اساس نوع مزاحمت میزان حبس نیز متفاوت است. میزان حبس از یک ماه تا یک سال متغیر است.

کسی که مردم را آزار دهد و از انجام کار های مردم جلوگیری کند به سه ماه تا یک سال حبس محکوم خواهد شد. ناگفته نماند که قاضی می تواند شلاق را نیز به مجازات اضافه نماید.

مزاحمت ملکی

برای اقامه دعوای مزاحمت ملکی به کجا مراجعه کنیم؟

برای اقامه دعوای ملکی باید به دادگاه صالح مراجعه نمود. دادگاه صالح دادگاهی است که آن مال در حوزه اش قرار دارد. این امر در ماده 10 ذکر شده است.

نکته ی مهم این موضوع این است که دادگاه صالح اگر در محل زندگی مزاحم نباشد مهم نیست. یعنی اگر مزاحم در آن حوزه زندگی نکند مشکلی از نظر حقوقی در این باره وجود ندارد.

جرم تکرار مزاحمت چیست؟

اگر کسی که قبلا مرتکب جرم مزاحمت شده است دوباره این کار را انجام دهد از شش تا دو سال حبس در انتظار او است.

مشاور حقوقی املاک و مستغلات

کسانی که در زمینه ی املاک و مستغلات کار می کنند و یا در این موضوع دچار مشکل هستند بهتر است که با یک مشاور حقوقی املاک و مستغلات مشورت نمایند. چرا که یک مشاور حقوقی می تواند به حل مشکلات کمک بسیاری بکند.

افرادی که درگیر پرونده ی مزاحمت ملکی هستند با مشورت با یک مشاور حقوقی می توانند بهترین تصمیم را در این زمینه اتخاذ نمایند. چرا که مشاوران حقوقی املاک و مستغلات با نکات حقوقی این موضوع به صورت اختصاصی آشنایی دارند.

مشاور حقوقی املاک و مستغلات

وکیل آنلاین چت رایگان شرق تهران و تهرانپارس و نارمک

کسانی که در شرق تهران زندگی می کنند می توانند با وکلایی که در آنجا کار می کنند در زمینه های مختلف حقوقی مشورت نمایند. وکیل آنلاین چت رایگان شرق تهران و تهرانپارس و نارمک یک انتخاب خوب در زمینه ی کار های حقوقی است. چرا که وکلایی که به صورت آنلاین به مردم مشاوره می دهند باعث می شوند که در هزینه های آن ها صرفه جویی کنند. به خصوص اگر این مشاوره ها به صورت رایگان باشد. رایگان بودن مشاوره های آنلاین باعث می شود که افراد زیادی از این فرصت نهایت استفاده را داشته باشند.

مشاوره حقوقی رایگان به طور تلفنی و آنلاین توسط وکیل در شرق تهران مناطق 8 و 4 و 7

بسیاری از مردم وجود دارند که مشاوره ی تلفنی را به مشاوره ی آنلاین ترجیح می دهند. این کار به دلایل مختلفی انجام می پذیرد. زیرا که مشاوره حقوقی تلفنی هم وقت کمتری می برد و هزینه ی کمتری نسبت هزینه ی آنلاین دارد. مشاوره حقوقی رایگان به طور تلفنی و آنلاین توسط وکیل در شرق تهران مناطق 8 و 4 و 7 در زمینه مزاحمت ملکی می تواند بسیار کار گشا و مفید واقع شود.

دریافت حق الوکاله آخر کار

بسیاری از مردم هستند که برای کار های حقوقی خود به دنبال مشاوران و وکلایی می گردند که در زمینه های حقوقی تبحر داشته باشند. علاوه بر مهارت در کار های حقوقی نکات دیگری نیز مد نظر است. به عنوان مثال هزینه ها در کار های حقوقی یکی از موضوعاتی است که باید به آن توجه شود. اگر شما نیز به این امر اهمیت می دهید می توانید به گروه حقوقی وکیل 24 مراجعه نمایید. دریافت حق الوکاله آخر کار یکی از نکات مثبتی است که درباره این گروه حقوقی صدق می کند. اگر شما هم مایل به پرداخت حق الوکاله در آخر کار هستید می توانید با وکلای این گروه حقوقی همکاری کنید.

دریافت حق الوکاله آخر کار

دفتر وکیل ارزان و خوب در تهرانپارس

اگر فکر می کنید که در زمینه مزاحمت ملکی به کمک احتیاج دارید می توانید به یک دفتر وکیل ارزان و خوب در تهرانپارس بروید و مشکل خود را با وکیل و یا مشاور حقوقی در میان بگذارید.

یک راه دیگر گرفتن مشاوره آنلاین است. مشاوره حقوقی تلفنی رایگان با وکیل در تهرانپارس یک راه خوب و قابل قبول است. مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل به طور رایگان در تهرانپارس می تواند کمک بسیار زیادی به افراد جویای مشاوره حقوقی باشد.

گروه حقوقی وکیل 24 با ارائه خدمات حقوقی رایگان توسط وکیل اختصاصی می تواند کمک بسیار زیادی به افراد بکند. می توانید با استفاده از مشاوره حقوقی تلفنی آنلاین رایگان با وکیل در تهرانپارس و مناطق 4 و 7 و 8 در کار های خود نهایت پیشرفت را داشته باشید.

  • تعداد بازدید: 234
  • 1400/01/31
Support مشاوره تلفنی رایگان داشتن وکیل اختصاصی یک رویا نیست ما در 24 ساعت شبانه روز در خدمت شما هستیم