آنچه که باید راجع به نکات حقوقی کلاهبرداری بدانید

آنچه که باید راجع به نکات حقوقی کلاهبرداری بدانید

یکی از بیشترین جرایمی که این روز ها اتفاق می افتد کلاهبرداری است. اما بسیاری از افراد از معنای واقعی این لغت به صورت کاملا صحیح مطلع نیستند. حتی برخی از افراد نمی دانند  که چه کار هایی به منزله ی این جرم به شمار می آیند. همانطور که می دانید این امر به عنوان جرم شناخته می شود و در تمام دنیا افرادی که اقدام به انجام آن می نمایند به عنوان مجرم شناخته می شوند. بسیاری از مردم بدون اینکه از قصد و غرض دیگران مطلع باشند تحت تاثیر آن ها قرار گرفته و فریب می خورند. در برخی از موارد ضرر های مالی جبران ناپذیری به افراد وارد می شود. مواردی وجود دارد که وقوع جرم آنچنان ظریف است که فریب خوردگان حس تعجب شان به ناراحتیشان غلبه می کند. اطلاع رسانی در این باره می تواند این جرایم را در برخی از حوزه ها به میزان قابل توجهی کاهش دهد. همچنین دانستن نکات حقوقی پیرامون این موضوع خالی از لطف نیست.

اگر شما نیز مایل به داستن نکات حقوقی پیرامون این امر هستید می توانید با ما همراه باشید. شما آنچه که باید راجع به نکات حقوقی کلاهبرداری بدانید را می توانید در این مقاله بیاموزید. در ادامه به تعریف این جرم می پردازیم.

تعریف کلاهبرداری

در تعریف کلاهبرداری می توان گفت وقتی کسی با استفاده از حیله و دروغ اقدام به فریب دیگران می کند و مال آن ها از چنگشان در می آورد مرتکب این جرم شده است. در برخی از موارد مردم آنچنان فریب مجرم را می خوردند که خودشان با دستان خود توام با تمنا از مجرم می خواهند که مال آن ها را از آن ها قبول کند. به عنوان مثال یک شخصی دیگران را برای یک سرمایه گذاری سود ده تشویق می کند در حالی که در واقعیت چنین چیزی وجود ندارد.

انواع کلاهبرداری

انواع کلاهبرداری در دنیای جدید وجود دارد و همواره به تعداد آن اضافه می شود. به خصوص در دنیای مدرن که پیشرفت فناوری سرسام آور شده است و اطلاعات شخصی افراد گاهی به راحتی هرچه تمام تر به سرقت می روند.

گاهی نمونه های جدیدی از این جرم کشف می شود که می تواند هر کسی را متعجب سازد. برخی از آن ها نیز دیگر تکراری شده اند اما همچنان توانایی فریب دادن مردم را دارند. آشنایی با انواع مختلف این جرم می تواند بسیار مفید باشد.

کلاهبرداری جدید

همانطور که گفته شد انواع مختلفی از کلاهبرداری وجود دارد. اما آشنایی با کلاهبرداری جدید می تواند در کاهش میزان این جرم تاثیر گذار باشد. یکی از نمونه های جدیدش نمونه اینترنتی آن است.

کلاهبرداری جدید

کلاهبرداری در قانون مجازات اسلامی سال 92

کلاهبرداری در قانون مجازات اسلامی سال 92 ممکن است در این جرایم مورد توجه بسیاری از افراد باشد.

در زمینه مجازات کلاهبرداران نکات بسیاری مورد توجه قرار می گیرد. به عنوان مثال اینکه مال حصول شده است یا خیر. آیا مجرم دارای شغل دولتی است یا نه. مبلغی که مجرم به دست آورده است نیز بسیار مورد توجه است. زیرا بر اساس آن میزان و نوع مجازات در نظر گرفته می شود.

کلاهبرداری نسبت به منفعت

کلاهبرداری نسبت به منفعت در برخی از موارد ممکن است بسیار مورد توجه قرار بگیرد. برخی از جرایم با این که همه ی مشخصات این جرم را ندارند اما به این جرم شناخته می شوند.

مصادیق مانور متقلبانه

کسی به عنوان کلاهبردار شناخته می شود که کار هایی که انجام داده است دارای مصادیق مانور متقلبانه باشند. به این معنی که با کار های خود اقدام به فریب دیگران کرده باشد.

تبانی در کلاهبرداری

افرادی که اقدام به تبانی در کلاهبرداری می کنند، مجرم شناخته می شوند. به عنوان مثال دو شخص با هم تبانی می کنند تا مال یک شخص را از چنگش دربیاورند.

حکم کلاهبرداری مالی

حکم کلاهبرداری مالی بسته به موقعیت و شرایط مجرم دارد. علاوه بر آن مبلغ مال برده شده در تعیین نوع و میزان مجازات تاثیر مستقیم دارد.

حکم کلاهبرداری مالی

مراحل شکایت کلاهبرداری اینترنتی

اگر کسی بخواهد به شکایت در زمینه کلاهبرداری های اینترنتی اقدام کند می تواند این کار را از دو طریق دنبال کند. به همین دلیل مراحل شکایت کلاهبرداری اینترنتی با هم متفاوت هستند.

اولین راه این است که شاکی به دادسرای جرائم رایانه ای مراجعه نماید و از فرد خاصی و یا جرمی که در قبالش انجام گرفته است شکایت نماید.

راه دوم این است که در سایت پلیس فتا که تخلفات اینترنتی را پیگیری می کند مراجعه کند و شکایت خود را مطرح نماید. در هر صورت شاکی باید به صورت حضوری شکایت خود را ثبت نماید.

کلاهبرداری توسط شرکت و شخص حقوقی

این روز ها کلاهبرداری توسط شرکت و شخص حقوقی بسیار زیاد شده است. افرادی هستند که با تاسیس یک شرکت دروغین اقدام به فریب دادن مردم می کنند و از این راه پول های کلانی به جیب می زنند. گاهی نیز شرکت ها دروغین نیستند اما با انتشار اطلاعات دروغ اقدام به فریب مردم می کنند. به عنوان مثال یک شرکت سهامی اقدام به انتشار اوراق قرضه ای می کند که در آن ها اطلاعات دروغ ذکر شده است و با این کار اقدام به فریب مردم می کنند.

فروش مال غیر و انتقال منافع مال غیر در کلاهبرداری

فروش مال غیر و انتقال منافع مال غیر در کلاهبرداری بسیار مورد توجه است. افرادی هستند که به منظور سود جویی اقدام به انتقال مال غیر می کنند. به این معنی که مال یک شخص را بدون اجازه و رضایت او به دیگری می فروشند. لازم به ذکر است که چنین عملی کلاهبرداری به حساب می آید.

اثبات کلاهبرداری بدون مدرک

بسیاری از افراد در صدد هستند که اقدام به اثبات کلاهبرداری بدون مدرک کنند. همانطور که می دانید برای اثبات یک جرم مدرک یکی از ملزومات است. دو نکته که در اثبات این جرم ضروری است این است که کسی که شاکی است دچار ضرر مالی شده باشد. یعنی این ضرر اتفاق افتاده و قابل اثبات باشد. نکته ی دوم این است که متهم و یا همان کلاهبردار از مال فرد سود و منفعت برده باشد.

اثبات کلاهبرداری بدون مدرک

اثبات بیگناهی در کلاهبرداری توسط وکیل متخصص گروه حقوقی وکیل 24

اثبات بیگناهی در کلاهبرداری توسط وکیل متخصص گروه حقوقی وکیل 24 انجام می پذیرد. وکیلی در این زمینه متخصص به شمار می آید که در این زمینه دارای تجارب مثبت باشد و در این زمینه به صورت حرفه ای کار کرده باشد و به نکات پیرامون آن آشنایی کامل داشته باشد.

دفاع از اتهام کلاهبرداری توسط وکیل کارآزموده و متبحر دریافت حق الوکاله پایان کار

دفاع از اتهام کلاهبرداری توسط وکیل کارآزموده و متبحر دریافت حق الوکاله پایان کار مورد توجه افراد زیادی است. اگر شما نیز به این شرایط علاقه مند هستید می توانید به گروه حقوقی وکیل 24 مراجعه نمایید. 

هزینه و مدارک لازم برای شکایت کلاهبرداری

برای اطلاع از هزینه و مدارک لازم برای شکایت کلاهبرداری به شما پیشنهاد می شود از مشاوران حاضر در گروه حقوقی وکیل 24 بپرسید.

مشاوره حقوقی رایگان در زمینه کلاهبرداری توسط وکیل متخصص

مشاوره حقوقی رایگان در زمینه کلاهبرداری توسط وکیل متخصص انجام می پذیرد. شما می توانید به این منظور به یک دفتر وکیل ارزان و خوب در تهرانپارس مراجعه کنید.

مشاوره حقوقی رایگان در زمینه کلاهبرداری توسط وکیل متخصص

وکیل ارزان و سریع جهت کلاهبرداری

اگر به دنبال یک وکیل ارزان و سریع جهت کلاهبرداری هستید گروه حقوقی وکیل 24 یکی از بهترین انتخاب ها است. مشاوره حقوقی تلفنی رایگان با وکیل در تهرانپارس می تواند کمک زیادی به شما بکند. زیرا مشاوره تلفنی با وکیل به طور رایگان در تهرانپارس دارای مزایای زیادی است. گروه حقوقی وکیل 24 با ارائه خدمات حقوقی رایگان توسط وکیل اختصاصی در زمینه کلاهبرداری برای افراد بسیاری مناسب است. اگر شما نیز در این زمینه و یا زمینه های دیگر حقوقی به مشاوره نیاز دارید می توانید از مشاوره حقوقی تلفنی آنلاین رایگان با وکیل در تهرانپارس و مناطق 4 و 7 و 8 استفاده کنید. آنلاین و رایگان بودن این مشاوره ها از دلایل محبوبیت روز افزون آن ها به حساب می آیند.

  • تعداد بازدید: 82
  • 1400/02/01
Support مشاوره تلفنی رایگان داشتن وکیل اختصاصی یک رویا نیست ما در 24 ساعت شبانه روز در خدمت شما هستیم