نکات حقوقی پیش فروش آپارتمان

نکات حقوقی پیش فروش آپارتمان

در دنیای امروزی با گسترش روزافزون شهر نشینی نیاز مبرمی به مسکن پیش آمده است. کمبود مسکن باعث شده است که آپارتمان ها بلند تر از دیروز ساخته شوند. مردم برای داشتن یک مسکن مناسب اقدام به خرید واحد های ساختمان می نمایند. گاهی این واحد ها هنوز کاملا ساخته نشده اند و قبل از ساخت کامل پیش فروش می شوند. به این معنی که سازنده یک واحد های ساختمان را به قبل از ساخت به مردم می فروشد و با دریافت مبلغ زمان خاصی را برای تحویل واحد ها مشخص می کند.

نکات حقوقی پیش فروش آپارتمان باید مورد توجه خریداران و فروشندگان باشد. به خصوص خریداران باید به این امر توجه ویژه ای داشته باشند. زیرا برخی از افراد با سوء استفاده از این وضعیت اقدام به فریب مردم می کنند. به منظور جلوگیری از فریب خوردن در چنین مواقعی بهتر است که به نکات حقوقی پیش فروش ساختمان توجه ویژه ای داشت. در ادامه ذکر نکات حقوقی مهم در این زمینه می کنیم.

• خریداران باید توجه کنند که مراحل قانونی خرید ساختمان را در دفتر اسناد رسمی طی کنند. زیرا صرف اکتفا کردن به عقد قرارداد در بنگاه معاملاتی گاهی به یک نتیجه ی پر از ضرر و زیان منجر می شود. زیرا هیچ چیز به صورت قانونی ثبت نشده است و در صورت بروز مشکل دست خریدار به جایی بند نخواهد بود.

• کسانی که اقدام به پیش فروش ساختمان می کنند باید مجوز لازم را کسب کنند. در غیر این صورت مجازات می شوند.

• پیش فروشنده های ساختمان برای اینکه بتوانند در قبال ساختمان های خود اقدامی انجام دهند حتما باید برای آن ها سند رسمی تهیه کنند.

• اگر فروشنده ای برای ساختمان خود سند رسمی نگرفته باشد و یا برای  کار های مربوط به ساختمان مجوز دریافت نکرده باشد، به عنوان مال اقدام به انتشار آگهی فروش کند قانون به شدت با او برخورد می کند. مجازت چنین اشخاص از سه تا یک سال زندان است. علاوه بر آن اگر وجی دریافت کرده باشد دو تا چهار برابر آن مبلغ جریمه می شود.

• یکی از نکات مهم حقوقی در این زمینه این است که با توجه به اقساطی بودن پرداخت مبلغ آپارتمان های پیش فروش شده اگر خریدار اقساط را سر موعد و به موقع پرداخت نکند خریدار می تواند قرارداد را منحل نماید و از فروش مال خود امتناع نماید. اگر این قضیه برعکس اتفاق بیفتد به این معنی اگر طبق قرارداد پیشرفت ساخت و ساز جلو نرود خریدار می تواند پرداخت قسط ها را عقب بیاندازد.

• مبلغی که پیش خریدار باید در ابتدا بپردازد ده درصد از مبلغ کل توافق شده است.

• اگر در هنگام تحویل ساختمان پیش فروش شده متراژ ساختمان ارائه شده چیزی کمتر از متراژ ذکر شده در سند باشد خریدار می تواند قرارداد را فسخ نماید و یا اینکه فروشنده به او خسارت بدهد. نکته ی مهمی که در این میان وجود دارد این است که اگر متراژ مورد اختلاف از پنج متر بیشتر نباشد هیچ کدام از طرفین حق اعتراض ندارند.

• برای انجام پیش خرید ساختمان بهتر است که مشخصات فروشنده معلوم باشد و از یک فرد مجهول الهویه خرید انجام نشود.

پیش فروش آپارتمان

کلاهبرداری در پیش فروش آپارتمان

یکی از انواع کلاهبرداری، کلاهبرداری در پیش فروش آپارتمان است. این نمونه از فریب از راه های گوناگونی صورت می پذیرد. یکی از راه هایی که بسیار مورد استقبال کلاهبرداران قرار گرفته است، پیش فروش آپارتمان به چند نفر است. در سال های اخیر شاهد افزایش این نمونه از تخلف بوده ایم. به این معنی که یک فروشنده می آید واحد های ساخته شده را به چندین نفر می فروشد و پول بسیار کلانی را به جیب می زند. به همین دلیل است که عنوان می شود در چنین معامله ها و خرید هایی باید نهایت جوانب احتیاط را رعایت نمود و تا حد امکان از معامله ها و خرید و فروش های غیر رسمی دوری کرد.

پیش فروش ساختمان در رویه قضایی

با مشکلاتی که در زمینه پیش فروش ساختمان در سال های اخیر پیش آمده است، پیش فروش ساختمان در رویه قضایی مورد توجه قرار گرفته است. دستگاه قضایی معتقد است که از عوامل موثر بر افزایش کلاهبرداری استفاده از سند های غیر رسمی می باشد.

عدم تحویل آپارتمان پیش فروش شده

عدم تحویل آپارتمان پیش فروش شده می تواند برای فروشنده خساراتی را در پی داشته باشد. برای جلوگیری از عدم تحویل به موقع آپارتمان بهتر است که در قرارداد مبلغی به عنوان دیر کرد تحویل ذکر شود. به عنوان مثال می توان مبلغی را تعیین کرد که در هر روز دیر کرد فروشنده به خریدار بپردازد و یا خریدار اگر قرار است مبلغی را پای تحویل خانه به فروشنده بپردازد میزان خسارت را از آن پول کم کند. اگر مبلغی بین طرفین تعیین نشده باشد خریدار می تواند دادخواستی را مبنی بر دریافت خسارت به دادگاه ارجاع دهد.

عدم تحویل آپارتمان پیش فروش شده

پیش فروش آپارتمان در دفترخانه

پیش فروش آپارتمان در دفترخانه کار درستی است. چرا که ثبت سند در دفتر خانه و ثبت رسمی اسناد می تواند بسیاری از مشکلاتی را که در آینده پیش بیاید را کاهش دهد. همانطور که می دانید ثبت سند رسمی تا کامل نشدن ساختمان امکان پذیر نمی باشد. بنابراین باید جوانب احتیاط را تا حد امکان رعایت کرد. اما می توان با منعقد کردن یک سند قرارداد رسمی با موضوع پیش فروش ساختمان در دفترخانه تا حدودی از مشکلات غیر قانونی کاست. منعقد کردن قرارداد های اینچنینی در جایی غیر از دفتر خانه ها جرم به حساب می آید.

قانون پیش فروش آپارتمان سال 97

قانون پیش فروش آپارتمان سال 97 ممکن است مورد توجه عده ای از مردم باشد. قانون پیش در اصل در سال 1389 تصویب شد اما عملی شدن تا سال 1394 بنا به دلایلی طول کشید. در این قانون رعایت نکاتی ضروری است که به برخی از آن ها در قسمت های قبلی اشاره شد. به عنوان مثال پیش فروشنده ساختمان را به مالکیت پیش خریدار در بیاورد. قرارداد بسته شده در مراکز قانونی بسته شوند.

در قرارداد باید مشخصات دقیق ساختمان مورد نظر ذکر شوند. نشانی ساختمان، متراژ، تعداد اتاق، وجود پارکینگ و یا انباری، طبقه ی چندم بودن و... باید به صورت دقیق در قرارداد به آن ها اشاره شود.
اشاره به برخی از نکات در قیمت گذاری تاثیر مستقیم دارد. به عنوان می توان به سیستم های گرمایشی و سرمایشی اشاره کرد. نوع مصالحی که در ساخت اشاره شده است نیز در میزان قیمت تاثیر گذار است. داشتن آسانسور و پارکینگ اختصاصی از مواردی است که مورد استقبال خریداران قرار می گیرد.

قانون پیش فروش آپارتمان سال 97

از دیگر مواردی که باید ذکر شود زمان تحویل دقیق آپارتمان است. باید در قرارداد ذکر شود که زمان انتقال قطعی و رسمی سند چه وقت است.
طبق این قانون اگر فروشنده نکات قانونی را رعایت نکند و آسیبی به تجهیزات بنا وارد شود باید خسارات را بپردازد. معمولا فروشنده ساختمان را از این نظر بیمه می کند و در صورت بالا بودن خسارات خود او باید ما به التفاوت را بپردازد.

مشاوره رایگان در مورد پیش فروش ساختمان و آپارتمان

افرادی که قصد پیش خرید کردن آپارتمان دارند بهتر است با یک مشاور حرفه ای در این زمینه مشورت بگیرند. مشاوره رایگان در مورد پیش فروش ساختمان و آپارتمان می تواند بسیار راه گشا باشد. اگر در زمینه پیش فروش آپارتمان نیاز به مشاوره حقوقی دارید می توانید به یک دفتر وکیل ارزان و خوب در تهرانپارس بروید و مشکل خود را با وکیل در میان بگذارید. مشاوره حقوقی تلفنی رایگان با وکیل در تهرانپارس از استقال خوب برخوردار است.

مشاوره رایگان در مورد پیش فروش ساختمان و آپارتمان

مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل به طور رایگان در تهرانپارس می تواند برای افراد دارای مزایای زیادی باشد. گروه حقوقی وکیل 24 با ارائه خدمات حقوقی رایگان توسط وکیل اختصاصی در زمینه آپارتمان می تواند کمک بسیاری به مردم بکند. اگر شما نیز در این زمینه به کمک نیاز دارید می توانید از مشاوره حقوقی تلفنی آنلاین رایگان با وکیل در تهرانپارس و مناطق 4 و 7 و 8 استفاده نمایید.

  • تعداد بازدید: 73
  • 1400/02/04
Support مشاوره تلفنی رایگان داشتن وکیل اختصاصی یک رویا نیست ما در 24 ساعت شبانه روز در خدمت شما هستیم