فروش مال غیر چیست؟

این روز ها ممکن است واژه ی مال غیر به گوشتان خورده باشد. برای فهمین نکات پیرامون این موضوع بهتر است که ابتدا با برخی چیز ها آشنا شد.

مسلما هر کسی که مالی دارد آن را متعلق به خودش می داند. بنابراین هر طور که مایل باشد و دلش بخواهد در رابطه با آن تصمیم می گیرد. به عنوان مثال اگر بخواهد آن را می فروشد و یا اجاره می دهد. فرقی هم نمی کند که آن مال منقول باشد و یا غیر منقول. منقول بودن مال یعنی قابل انتقال بودن و جا به جایی آن از جایی به جای دیگر و غیر منقول بودن یعنی نمی توان آن را به جای دیگری برد؛ زیرا به آن آسیب می رسد و به کلی غیر ممکن است مثل معدن، زمین، خانه و...

اگر کسی مال دیگران را به کس دیگری بفروشد به آن فروش مال غیر می گویند. فروش مال دیگران یک کار غیر قانونی است و مجازات را درپی دارد.

اشخاصی که اقدام به به انتقال غیر قانونی مال یک شخص دیگر می کنند کارشان به عنوان کلاهبرداری شناخته می شود.

اگر هنوز هم برای شما سوال است که فروش مال غیر چیست و خواهان دانستن نکات حقوقی پیرامون این موضوع هستید به شما پیشنهاد می کنیم که با ما همراه باشید.

فروش مال غیر و انتقال منافع مال غیر در کلاهبرداری

بسیاری از افراد می خواهند بدانند که فروش مال غیر و انتقال غیر در کلاهبرداری چگونه است. همانطور که دانستیم فروش مال غیر یعنی فروش مال کس دیگری به صورت غیر قانونی. اما انتقال منافع مال غیر به چه معنا است؟ در نظر بگیرید که شخصی خانه ای دارد و مالک قانونی آن ملک به حساب می آید در این میان شخص دیگری می آید و بدون رضایت او و به صورت غیر قانونی خانه ی او را به فرد و یا افراد دیگر اجاره می دهد و از دریافت اجاره منفعت و سود می برد. به این کار انتقال منافع مال غیر می گویند که همانند کار قبلی جرم و کلاهبرداری به حساب می آید. برای فهم دقیق تر این موضوع می توان به ماده 238 قانون مجازات عمومی اشاره نمود. طبق این ماده کسی که اقدام به انتقال مال دیگری می کند و از این موضوع آگاهی کامل دارد به عنوان کلاهبردار به شمار می آید که بر اساس قانون جدید مجازات خواهد شد.

فروش مال غیر و انتقال منافع مال غیر در کلاهبرداری

مجازات افراد کلاهبردار و انتقال دهنده مال غیر

افرادی که اقدام به کلاهبرداری از دیگران می کنند طبق قانون مجازات می شوند. برای این افراد ضمانت اجرای کیفری پیش بینی شده است. مجازات آن ها به شرح زیر است.

- رد مال و تادیه خسارت

- خوانده شدن به صفت متقلب

- اگر فرد متقلب دارای مناصب دولتی باشد برای همیشه از خدمت منفصل می شود.

- حبس و زندان از یک تا هفت سال که این امر بستگی به میزان مالی است که توسط شخص گرفته شده است.

لازم به ذکر است اگر فرد دارای شرایطی باشد که دادگاه به او تخفیف در مجازات بدهد جرم حبس به هیچ عنوان کمتر از یک سال نمی باشد.

لازم است بدانید که برای جرم کلاهبرداری گذشتی وجود ندارد. بنابراین این نمونه از جرم غیر قابل گذشت است و قانون از آن چشم پوشی نمی کند.

برای شکایت از فروشنده های مال غیر به کجا باید مراجعه کرد

اگر کسی از شخصی در این زمینه شکایت داشته باشد باید از او شکایت کیفری کند. دادسرایی که باید به این جرم رسیدگی نماید دادسرایی است که در حوزه وقوع جرم قرار دارد. دادسرای عمومی و انقلاب صلاحیت رسیدگی به چنین پرونده هایی را دارد.

سوالی که ممکن است برای برخی از افراد پیش بیاید این است که اگر متهم بعد از انجام جرم فرار کرده باشد تکلیف چیست؟ اگر متهم فرار کرده باشد دادسرا سعی می کند که او را جلب نماید. اگر در هر صورت پیدا نشد دادگاه بدون حضور وی به پرونده رسیدگی می کند. در این صورت می توان مال و اموال متهم را توقیف نمود و ضرر فرد را جبران کرد. البته این در صورتی است که مال و اموالی از متهم پیدا شود.

در برخی از معامله ها شخصی نیز به عنوان دلال حضور دارد. اگر دلال نیز در جرم شراکت داشته باشد می توان اموال او را نیز توقیف نمود.

برای شکایت از فروشنده های مال غیر به کجا باید مراجعه کرد

معامله فضولی چیست و با فروش مال غیر چه تفاوتی دارد؟

معامله فضولی به معنای فروش مال دیگران است بدون اطلاع اطلاع از اینکه آن مال متعلق به دیگران است. در این شرایط فروشنده به عنوان کلاهبردار شناخته نمی شود و تفاوت آن این است که در فروش مال غیر فروشنده خود را به عنوان کسی که مالک مال است به خریدار معرفی می نماید.

اموال منقول و غیر منقول در انتقال مال غیر

در این نمونه از جرم تفاوتی بین اموال منقول و غیر منقول وجود ندارد. به این معنا که اگر کسی به صورت غیر قانونی مال منقول و یا غیر منقول کسی را انتقال دهد و یا از آن کسب منعت کند مرتکب جرم شده است.

آیا به جز فروشنده مال غیر خریدار نیز مجرم به حساب می آید؟

بسیاری از افراد می خواهند بدانند اگر کسی که اقدام به خرید مال دیگری کند مجرم به حساب می آید و یا خیر؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که اگر خریدار از این امر بی اطلاع بوده و خبر نداشته است که صاحب اصلی مال شخص دیگری است مجرم به حساب نمی آید هر چند که باید مال را برگرداند. اما اگر از موضوع خبر داشته باشد، قاعدتا مجرم تلقی می شود و مجازات خواهد شد.

نکته ای که در این میان حائز اهمیت است این است که حتی آن سازمانی که به نا حق اقدام به انتقال مال دیگری کرده است مورد تعقیب قانون قرار خواهد گرفت.

خریدار مال غیر

در چه صورت مالک معاون جرم تلقی می شود

هنگامی که مالک اصلی مال از فروش غیر قانونی مالش به وسیله دیگران مطلع و باخبر می شود وظیفه دارد ظرف مدت یک ماه به خریدار خبر بدهد. این امر قانون است و در صورتی که او از این قانون تبعیت نکند، این کار او به منزله ی سرپیچی تلقی شده و مالک به عنوان معاون جرم به حساب می آید. ناگفته نماند که معاونت در جرم مشمول مجازات می باشد.

جنبه عمومی و خصوصی جرم فروش مال غیر

جرم فروش مال غیر دارای دو جنبه ی عمومی و خصوصی است. جنبه ی خصوصی این جرم همان آسیب رساندن به حقوق مالک اصلی است. جنبه ی عمومی جرم اشاره به پایمال کردن حقوق و آسیب رساندن به امنیت روانی و سلب آسایش جامعه است.

به این معنی حتی اگر شاکی خصوصی از مجرم گذشت کند و از کار او درگذرد، فرد باز هم به عنوان مجرم شناخته می شود؛ هر چند که مجازات او کاهش پیدا می کند. به عنوان مثال میزان حبس فرد کاهش پیدا می کند و ممکن است که امکان مجازات فرد فراهم شود.

جنبه عمومی و خصوصی جرم فروش مال غیر

مشاوره با وکیل در مورد مال غیر

اگر جزو افرادی هستید که درگیر پرونده های این چنینی شده اید به شما پیشنهاد می کنیم که با یک وکیل اختصاصی در این حوزه مشورت کنید تا راه های مختلف حل مشکلتان از نظر حقوقی بررسی شوند. گروه حقوقی وکیل 24 با ارائه خدمات حقوقی رایگان  توسط وکیل اختصاصی  می تواند به شما کمک شایانی بکند.

اگر به هر دلیلی طرفدار خدمات آنلاین هستید می توانید از مشاوره حقوقی تلفنی رایگان با وکیل در تهرانپارس استفاده نمایید. مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل به طور رایگان در تهرانپارس نیز می تواند به خوبی به شما کمک بکند. مشاوره حقوقی تلفنی آنلاین رایگان با وکیل در تهرانپارس و مناطق 4 و7 و 8 به سادگی در دسترس شما است. تنها کافی است که تلفن خود را بردارید و با گروه حقوقی وکیل 24 تماس حاصل فرمایید.

اگر به مراجعه و مشاوره ی حقوقی حضوری با وکیل نیاز دارید می توانید به یک دفتر دکیل ارزان و خوب در تهرانپارس بروید و مشکلات خود را به راحتی در میان بگذارید.

                 
  • تعداد بازدید: 103
  • 1400/02/05
Support مشاوره تلفنی رایگان داشتن وکیل اختصاصی یک رویا نیست ما در 24 ساعت شبانه روز در خدمت شما هستیم