نکات حقوقی پیرامون ارث

نکات حقوقی پیرامون ارث

ابتدا بهتر است که معنای آن را بدانیم. ارث به آنچه از مال، قرض و بدهی، عنوان ها و... یک شخص گفته می شود که پس از مرگش، به فرد دیگر منتقل می شود. به فردی که اموال به او می رسد، وارث گفته می شود.

معمولا بعد از مرگ یک نفر تعداد وراث بیشتر از یک نفر است. همین موضوع گاهی باعث یکسری از درگیری ها می شود و کار به دادگاه و مراجع قانونی کشیده می شود. اگر شما هم با مشکلاتی شبیه به این امر دست و پنجه نرم می کنید و یا در این زمینه دارای سوالات حقوقی مهمی هستید به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم که تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. ما در این مقاله به توضیح نکات حقوقی پیرامون ارث می پردازیم.

ارث در قانون اسلامی

در قانون اسلامی میزان سهم بری پسران از اموال متوفی دو برابر دختران است. به عنوان مثال اگر پدر خانواده از دنیا برود، سهم فرزند پسر از دارایی های او دو به یک است. یعنی اموال به سه دسته تقسیم می شوند، پسر دو قسمت را بر می دارد و دختر حق برداشتن یک سهم را دارد.

اگر فردی از دنیا برود و ورثه او پدر و مادرش باشند، کار به همین منوال دنبال می شود. یعنی پدرش دو قیمت از دارایی های او را مالک می شود و مارش می تواند مالک یک قسمت از دارایی های او شود.

اگر مادر خانواده فوت شود و والدینش نیز از قبل فوت شده باشند تکلیف اموال قابل انتقال او که به اسم ترکه شناخته می شوند چیست؟ اموال زنی که تحت این شرایط فوت شده باشد در صورت وجود یک فرزند به صورت کلی به آن می رسد. فرقی هم نمی کند که آن فرزند دختر باشد و یا پسر. اگر فرزندان دارای یک جنسیت باشند به صورت مساوی بین آن ها تقسیم می شود و در صورت داشتن جنسیت های مختلف، همانطور که گفته شد دو برابر اموال به پسران می رسد و دختران نیز یک قسمت از سه قسمت اموال را صاحب می شوند.

ارث در قانون اسلامی

سهم الارث زن از شوهر

ممکن است برایتان سوال باشد اگر مردی فوت شود و دارای همسر باشد تکلیف چیست؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که زن در صورت نداشتن فرزند از آن مرد مالک یک چهارم از دارایی های او می شود و در غیر این صورت یک هشتم از اموال متوفی به او می رسد.

سوالی که خیلی مهم است این است که آیا همسر مرد از اموال غیر منقول سهمی می برد یا خیر؟ پاسخ این سوال مثبت است. زن می تواند از زمین، خانه و... سهم داشته باشد.

سهم الارث مرد از همسرش

مرد نیز مانند زن از همسرش ارث می برد. نحوه ی سهم بری مرد از اموال همسرش با شیوه ی سهم بردن زن از شوهرش متفاوت است. در این قسمت نیز سهم مردان معمولا بیشتر از سهم زنان است. اگر مردی همسرش بمیرد و از او فرزندی داشته باشد می تواند یک چهارم اموال زن را به دست بیاورد و اگر این دو نفر دارای فرزندی نباشند، مرد وارث نصف اموال زن و یا همان یک دوم است.

اگر تمام فرزندان دختر و یا همه پسر باشند تقسیم ترکه چگونه است?

اگر تمام فرزندان دارای یک جنسیت باشند اموال به یک اندازه و به صورت مساوی بین آن ها تقسیم می شود و در غیر این صورت سهم پسران دو برابر دختران می باشد.

ارث

چه چیز هایی باعث می شود که افراد از ارث محروم شوند

• فرزند حاصل از روابط نامشروع: فرزندی که حاصل از روابط نامشروع و یا همان زنای زن و مردی باشد از بردن سهم الارث محروم است. ناگفته نماند که این فرزند از اقوام پدر و مادر خود نیز ارثی به او نمی رسد. البته شرایطی نیز وجود دارد که این امر دیگر صدق نمی کند. این موضوع در ماده مدنی 884 ذکر شده است. این ماده می گوید کسی که مرتکب زنا می شود ندارد هنگام انجام آن در اشتباه است فرزند با آن فرد نسب قانونی خواهد داشت و از او ارث خواهد برد. اگر این امر در مورد هر دو نفر صدق کند، فرزند از هر دوی آن ها سهم الارث می برد و ولد به شبه نامیده خواهد شد.

• کفر: کفر می تواند مانع از رسیدن سهم الارث به برخی از افراد شود. این موضوع دارای شاخه های مختلفی است. اگر یک شخص مسلمان باشد و دارای وارث کافر باشد، ارثی به آن وارث کافر نمی رسد. بر عکس این موضوع نیز صدق می کند. به این معنی که اگر فردی که فوت کرده کافر باشد و در میان وارثان کافر خود دارای وارث مسلمان باشد ارثی به وارث های کافر نمی رسد حتی اگر فقط یک وارث مسلمان وجود داشته باشد. نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که اگر قبل از تقسیم ارث و میراث فرد کافر، مسلمان بشود، سهم الارث نیز به او تعلق می گیرد. اگر فرد مسلمان فوت شده دارای یک وارث کافر باشد هیچ ارثی به آن وارث تعلق نمی گیرد حتی اگر وارث مسلمان شود.

• قتل: اگر یک نفر بیاید مورث خود را به صورت عمدی بکشد ارثی از آن فرد به او تعلق نمی گیرد. به عنوان مثال می توانید فردی را تصور کنید که به صورت عمدی یکی از والدین و یا کسی را که از آن شخص به او ترکه می رسد را به صورت عمدی بکشد.

• لعان: لعان یعنی یک مرد فرزند خود را انکار کند. در این صورت آن زن و شوهر نمی توانند وارث یکدیگر باشند. همچنین آن فرزند و پدر نیز نمی توانند از یکدیگر سهم الارث ببرند. حتی آن فرزند نمی تواند وارث پدربزرگش نیز باشد. پس از اینکه پدر فرزند خود را نفی کرد بیاید و بگوید فرزند خود را می پذیرد، فرزند به عنوان وارث پدر تلقی می شود اما پدر دیگر نمی تواند وارث فرزندش باشد.

• حمل: حمل به این معنی است که کودکی که در شکم مادر است سهم الارث به او تعلق نمی گیرد. مگر اینکه زنده به دنیا بیاید.

• برده: کسی که برده باشد نمی تواند از کسی سهم الارث داشته باشته باشد. اگر برده بمیرد اموالی که دارد به صاحبش می رسد. اگر برده قبل از اینکه اموال تقسیم شود آزاد بشود می تواند سهم داشته باشد.

محرومیت از ارث

تکلیف دیون و بدهی های فرد فوت شده چیست

برای بسیاری از افراد این پرسش پیش می آید شخصی که فوت می شود تکلیف دیون و بدهی های او چه می شود. در پاسخ به این پرسش می توان گفت که وارث های فرد باید ابتدا بدی ها و دین هایی که بر گردنش هست را بپردازند و سپس اقدام به تقسیم اموال کنند. این نکته در قرآن ذکر شده است و یکی از قوانین محکم است.

این نکته قابل ذکر است که هزینه دفن و کفن فرد باید از میزان اموال او کم شود. همچنین اگر فرد فوت شده وصایای مالی داشت باید به وصایای او عمل شود. میزان عمل به وصایا تا یک سوم اموالی است که از او به جا مانده است.

مجهول بودن تاریخ فوت

اگر تاریخ فوت دو نفر که از هم ارث می برند مجهول باشد طبق قانون این دو نفر نمی توانند از هم ارث داشته باشند. مگر در برخی از حادثه ها مانند زمین لرزه و... که افراد در زیر آوار مانده اند.

اگر تاریخ فوت یک نفر مجهول باشد و تاریخ فوت آن یکی معلوم باشد فرض بر این گذاشته می شود که فردی که تاریخ مرگ مجهولی دارد در زمان فوت آن یکی زنده بوده است؛ در نتیجه از اود سهم الارث خواهد داشت.

مجهول بودن تاریخ فوت در ارث

مشورت با وکیل در زمینه ترکه

اگر فکر می کنید به یک مشاوره همه جانبه و حضوری احتیاج دارید می توانید به دفتر وکیل ارزان و خوب در تهرانپارس مراجعه کنید. مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل به طور رایگان در تهرانپارس نیز برای افرادی که به دنبال مشاوره آنلاین هستند مناسب است. مشاوره حقوقی تلفنی رایگان با وکیل در تهرانپارس می تواند برای بسیاری از افراد مناسب باشد. گروه حقوقی وکیل 24 به ارائه خدمات حقوقی رایگان توسط وکیل اختصاصی می پردازد. شما می توانید با استفاده از مشاوره حقوقی تلفنی آنلاین رایگان با وکیل در تهرانپارس و مناطق 4 و 7 و 8 قدم مهمی در حل مشکلات خود بردارید.

  • تعداد بازدید: 66
  • 1400/02/06
Support مشاوره تلفنی رایگان داشتن وکیل اختصاصی یک رویا نیست ما در 24 ساعت شبانه روز در خدمت شما هستیم