نکات حقوقی مطالبه نفقه

نکات حقوقی مطالبه نفقه

نفقه از آن دسته مسائلی است که بحث بر روی آن بسیار است. نفقه به هزینه ها و خرج و مخارج زن گفته می شود که باید توسط شوهر پرداخت شود. هزینه هایی مثل خوراک، پوشاک، مسکن و هزینه های درمان. اگر خانمی قبل از ازدواج با همسرش عادت به داشتن خدمتکار داشته است، همسرش نیز وظیفه دارد که برای او خدمتکار استخدام کند. در غیر این صورت این امر جزو وظایف شوهر به حساب نمی آید. این نکته نیز حائز اهمیت است که زنی که بر اساس داشتن مریضی به خدمتکار نیاز داشته باشد، همسرش وظیفه دارد که برای او خدمتکار بگیرد. همه ی این ها در صورتی درست است که عقدی که بین زن و مرد بسته شده است، دائمی باشد.
پرداخت خرج و مخارج زنان ربطی به فقیر و غنی بودن همسر ندارد. حتی اگر مرد وضع مالی خوبی نداشته باشد باید هزینه های زن را بپردازد. برخی از آقایان این بهانه را برای عدم انجام وظیفه ی خود می آورند که همسر ما شاغل است و خودش درآمد دارد. اما باید دانست که این امر نیز نمی تواند دلیل خوب و قابل قبولی برای عدم پرداخت هزینه های زندگی زن باشد.

اگر فکر می کنید باید در این باره بیشتر بدانید و  نکات حقوقی مطالبه نفقه را بیاموزید می توانید با ما همراه باشید و مقاله را دقیقا مطالعه نمایید.

نکات حقوقی نفقه

نفقه در زمان عقد

بسیاری از افراد این سوال را دارند که زمانی که زوج و زوجه در عقد به سر می برند و بین آنها نزدیکی اتفاق نیفتاده باشد آیا پرداخت هزینه ها بر عهده ی مرد است یا خیر؟ اگر اگر بین زن و مرد قرار ازدواج گذاشته شده باشد، مرد می تواند که هزینه های مربوط به زن را تا زمان ازدواج نپردازد. اما اگر پسر دختر را رها کرده و او را بلاتکلیف کرده باشد، زن می تواند از او شکایت کرده و نفقه خود را مطالبه نماید. در چنین شرایطی زن از حق حبس برخوردار می شود. یعنی زن تا زمانی تمام مهر خود را دریافت نکند می تواند از تمکین سر باز بزند. حتی اگر دادگاه مهریه او را قسط بندی کند تفاوتی در این امر به وجود نخواهد آمد. این امر در ماده 1085 قانون مدنی ذکر شده است.

نفقه در زمان عقد

در چه صورت نفقه به زن تعلق نمی گیرد؟

در یک صورت نفقه به زن تعلق نمی گیرد. اگر یک زن بدون دلیل و وجود مانعی وظایف خود را در قبال همسرش انجام ندهد و یا به عبارت دیگر تمکین نکند حق دریافت هزینه ها از او ساقط می شود. این نکته در ماده 1108 قانون مدنی آمده است.

تمکین به معنی پیروی کردن زن از خواسته های زناشویی همسرش است. زن باید در مسکنی که مرد برای زندگی مشترک مشخص نموده سکونت کند. اگر زن این کار ها را انجام ندهد نمی تواند انتظار داشته باشد که مرد خرج و مخارج او را بدهد. همچنین به خانم هایی که بدون دلیل قانونی و شرعی وظایف شرعی و قانونی خود را در قبال همسرشان انجام نمی دهند ناشزه گفته می شود. ناشزه یعنی عدم اطاعت. زن ناشزه دارای خصوصیاتی است که در ادامه به آن ها می پردازیم.

• زنی که با همسرش در زیر یک سقف در حال زندگی کردن است اما بدون اینکه دلیل قابل قبولی از نظر قانون داشته باشد از انجام وظایف جنسی خود سر باز می زند.

• اگر خانمی به یک شغل مشغول به کار شد که به آبروی خودش و یا همسرش آسیب می رساند نیز جزو این دسته قرار می گیرد.

• اگر خانمی بدون اینکه از همسرش اجازه بگیرد، خانه ی مشترک با همسرش را ترک نماید ناشزه به حساب می آید. فرقی نیز نمی کند که در کجا ساکن شود؛ خانه ی پدری اش باشد و یا یک خانه ی جدا.

عدم تعلق نفقه به زن

میزان نفقه چقدر است و بر چه اساسی تعیین می شود

بسیاری از مردم می خواهند بدانند که میزان نفقه به چه میزان است. باید بدانید که میزان مشخصی برای آن توسط قانون در نظر نگرفته است. میزان نفقه ای هر مرد به همسر خود باید بپردازد بر اساس شأن زن است. تحصیلات و جایگاه اجتماعی و خانوادگی زن بر روی میزان پولی که باید بگیرد تاثیر گذار است. همچنین شهری بودن و اهل روستا بودن زن نیز در این امر تاثیر گذار می باشد. زنانی که در شهر زندگی می کنند از مخارج بیشتری برخوردار هستند. بنابراین پول بیشتری نیز برای هزینه های آن ها باید پرداخت شود.

شأن زوجه توسط کارشناس مشخص می شود. به این معنی که کارشناس از طریق اطلاعاتی که به دست می آورد میزان پولی را که مرد باید به همسرش بپردازد را مشخص می کند. هر کدام از زوج ها که به نظر کارشناس اعتراض داشته باشند، تا هفت روز می توانند به نظر او اعتراض کنند. البته باید در اعتراض دلایل خود را ذکر کنند. دادگاه این بار تعیین حقوق زن را به دست سه نفر از کارشناسان نفقه می سپارد. در بررسی مجدد این کارشناسان دوباره به بررسی حقوقی که باید به زن تعلق گیرد می پردازند.

ناگفته نماند که زن باید به کارشناسی که به بررسی حقوق زن و تعیین میزان آن ها می پردازد هزینه ی کارشناسی پرداخت نماید. هزینه ی کارشناسی نیز متغیر است. هر چه قدر شأن زن بالاتر باشد این مبلغ نیز افزایش پیدا می کند. در نهایت این مبلغ باید توسط شوهر به زن برگردانده شود.

در چه صورت زن می تواند تمکین نکند و در عین حال به او نفقه تعلق بگیرد

شرایطی وجود دارند که زن می تواند بر اساس آن ها تمکین نکند و همچنان به او نفقه تعلق بگیرد. در صورت وجود هر کدام از این شرایط، زن باید آن را در دادگاه ثابت نماید. یعنی زن بتواند ثابت کند که زندگی کردن با شوهرش به او ضرر شرافتی، بدنی و یا مالی می رساند. به عنوان مثال اگر مرد دارای یک بیماری مقاربتی باشد زن می تواند تمکین نکند. با این وجود حقوق او همچنان پا برجا خواهد بود و مرد نمی تواند او را ناشزه کند.

در چه صورت می توان از طریق نفقه جدا شد

اگر مردی به مدت شش ماه از پرداخت نفقه به همسرش خودداری کند، زن می تواند از این طریق درخواست جدایی کند.

برای مطالبه ی نفقه باید به کجا مراجعه نمود

برای مطالبه ی نفقه می توان به شورای حل اختلاف و یا دادگاه مراجعه کرد. یکی از روش هایی که امروزه بسیار مرسوم است مراجعه به دفتر خدمات قضایی است. به شما پیشنهاد می شود که قبل از هر اقدامی در این خصوص با یک وکیل مجرب مشورت نمایید تا نکات لازم در این زمینه به شما گفته شود. زیرا ممکن است با یک اشتباه کوچک از دادخواست شما ایراد گرفته شود. دادخواست نفقه یک امر حقوقی به حساب می آید. اما اگر مرد از پرداخت حقوق زن طفره رود این امر به یک امر کیفری مبدل می شود. به هر حال بهتر است برای انجام کارهای حقوقی خود در ابتدا با مشاوران حقوقی مشورت کنید تا از نقاط مثبت و یا منفی پرونده ی خود آگاه شوید.

مراجع قانونی رسیدگی به نفقه

مشاوره حقوقی در خصوص نفقه

بسیاری از افراد که درگیر موضوع نفقه هستند فکر می کنند که باید با یک وکیل ماهر مشورت کنند. باید گفت که این کار، یک کار صحیح است. چرا که از مرتکب شدن اشتباهاتی که در آینده دارای بار حقوقی هستند جلوگیری به عمل می آورد. راه های مختلفی برای مشورت با مشاوران حقوقی وجود دارد. به عنوان مثال می توان به مشاوره های حضوری اشاره کرد که معمولا بسیار پربار هستند. اگر شما نیز مشاوره های حضوری را ترجیح می دهید می توانید به یک دفتر وکیل ارزان و خوب در تهرانپارس بروید و مشکل خود را با مشاور حقوقی و یا وکیل درمیان بگذارید. ناگفته نماند که این روز ها بنا به دلایل مختلف، مشاوره های آنلاین بسیار محبوب شده اند. مشاوره حقوقی تلفنی رایگان با وکیل در تهرانپارس می تواند کمک بسیار زیادی به مردم بکند. مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل به طور رایگان در تهرانپارس یک فرصت طلائی به شمار می آید.

گروه حقوقی وکیل 24 ارائه خدمات حقوقی رایگان توسط وکیل اختصاصی را بر عهده گرفته است. شما می توانید با استفاده از مشاوره حقوقی تلفنی آنلاین رایگان با وکیل در تهرانپارس و مناطق 4 و 7 و 8 به حل مشکلات خود کمک کنید.

  • تعداد بازدید: 71
  • 1400/02/08
Support مشاوره تلفنی رایگان داشتن وکیل اختصاصی یک رویا نیست ما در 24 ساعت شبانه روز در خدمت شما هستیم