همه چیز در مورد نفقه / میزان نفقه

همه چیز در مورد نفقه / میزان نفقه

نفقه چیست ؟

میزان نفقه چقدر است / نفقه سال 99

ناشزه کیست

نفقه در دوران عقد 

نفقه فرزندان

 

نفقه چیست ؟

نفقه یعنی پرداخت هزینه زندگی افراد تحت تکفل یک شخص توسط وی .

به عبارتی نفقه تعهدی است که مرد در رابطه با تامین نیازهای اولیه زندگی همسر خود و فرزندان دارد . این نیازها عبارتند از خوراک ، پوشاک ، محل سکونت و هزینه های پزشکی . جالب توجه است که از نظر قانونگذار چنانچه زنی قبل از ازدواج و در منزل پدر خود خادم داشته و یا به دلیل بعضی مسایل از جمله بیماری نیاز به پرستار یا خادم داشته باشد ، پرداخت این هزینه ها نیز بر عهده مرد است .

البته فراموش نشود در صورتی که زنی از همسر خود تمکین نکند مستحق نفقه نیست .

یک نکته قابل توجه بانوان محترم چنانچه زنی بدون دلیل قانونی از همسر خود تمکین نکند علاوه بر اینکه مستحق نفقه نخواهد بود ممکن است مجوز ازدواج مجدد مرد نیز صادر گردد به چنین زنی ناشزه می گویند .

 

میزان نفقه چقدر است / نفقه سال 99

هیچ قانونی مبلغی بابت نفقه تعیین نکرده . مراجع قضایی برای تعیین نفقه زن به موارد مختلفی توجه می کنند ،  از جمله توانایی مرد ، وضعیت و شان زن و نیازهای او . برای این منظور مراجع قضایی با جلب نظر کارشناس مبلغی را به عنوان نفقه تعیین و مرد را ملزم به پرداخت آن می کنند .

ناشزه کیست

قانون به زنی که از همسر خود تمکین نمی‌کند ناشزه می‌گوید . به زنان ناشزه  نفقه تعلق نمی گیرد .

نفقه در دوران عقد 

همانطور که می دانیم به محض وقوع عقد نکاح زن و مرد به واسطه رابطه زوجیت شکل‌گرفته حقوقی نسبت به یکدیگر پیدا می کنند از جمله این حقوق نفقه و مهریه برای زن و تقاضای تمکین برای مرد است .


در این رابطه مقاله ای را در مورد حق حبس نیز به صرف زمان سه دقیقه مطالعه بفرمایید

 

نفقه فرزندان

مرد علاوه بر اینکه میبایست  نفقه همسر خود را پرداخت کند نسبت به پرداخت نفقه فرزندان خویش نیز مسئول است . سوال اینجاست که در صورتیکه زن و مرد از یکدیگر جدا زندگی کنند و حضانت فرزندان با مادرشان باشد  نفقه به عهده کیست ؟ در پاسخ باید گفت  چنانچه فرزندان مردی نزد مادرشان زندگی کنند و حضانت فرزندان با مادرشان باشد باز هم نفقه آنان به عهده پدر است .

لازم به ذکر است مراجع قضایی حساسیت خاصی نسبت به امور مالی دارند به خاطر همین توصیه می کنیم از مشاوره آنلاین رایگان و مشاوره تلفنی رایگان  وکیل متخصص خانواده گروه حقوقی وکیل ۲۴ استفاده کنید . 

مقاله مرتبط

نفقه در ازدواج موقت

  • تعداد بازدید: 262
  • 1399/04/23
Support مشاوره تلفنی رایگان داشتن وکیل اختصاصی یک رویا نیست ما در 24 ساعت شبانه روز در خدمت شما هستیم