اجرت المثل / نحله

اجرت المثل ایام زوجیت چیست ؟

نحله چیست ؟

میزان اجرت المثل

 

اجرت المثل ایام زوجیت چیست ؟

اجرت المثل به زبان ساده یعنی اجرت انجام کاری که طرفین از قبل برای آن کار اجرت تعیین نکرده باشند . از نظر قانون که برگرفته از شرع مقدس اسلام است ، زن هیچ تکلیفی غیر از تربیت فرزندان و تمکین از شوهر و انجام امور منزل شوهر ندارد . هر چند در جامعه کنونی زنان شریف ایرانی بدون هیچ گونه چشم داشتی تمام امور منزل از جمله پخت و پز ، شست و شو و غیره را انجام می‌دهند و بعضی از آنان ، هم بیرون از منزل فعالیت دارند و هم داخل منزل .
متاسفانه گاهاً بین زوجین اختلاف حاصل می‌شود و از آنجا که در مقاله طلاق به درخواست زوجه گفتیم ، زن هیچ ابزاری برای جدایی ندارد و تنها راه باقی مانده ، استفاده از حقوق مالی همچون مهریه و نفقه و اجرت المثل و نحله است . بنابراین چاره ای نیست جز اینکه زن اجرت المثل کارهایی را که در منزل شوهر انجام داده مطالبه کند . دادگاه با استفاده از نظر کارشناس رسمی و با توجه به وضعیت زن ، اجرت المثل سالهای زندگی را تعیین می کند . اما فراموش نکنید در صورتی زن میتواند اجرت المثل ایام زناشویی را مطالبه کند که بتواند اثبات کند که این اعمال را به درخواست مرد انجام داده ، قصد انجام این اعمال را به صورت مجانی نداشته و همچنین طلاق به درخواست زوجه نباشد ، حتی اگر درخواست زوجه به مستند به دلایل قانونی از جمله سوء معاشرت زوج باشد . به عبارتی اگر زن درخواست طلاق بدهد ( حال این درخواست به هر علتی که باشد حتی سوء معاشرت زوج ) دیگر زن نمی تواند درخواست اجرت المثل کند .

نحله چیست ؟

نحله یعنی بخشش و در روابط زناشویی به این معنی است که  در زمانی که طلاق به درخواست زوج (مرد ) و بدون ارائه دلیل موجه باشد ، مراجع قضایی با در نظر گرفتن وضعیت زوجه مبلغی را تعیین و زوج را ملزم به پرداخت آن می کنند . شرع مقدس اسلام نحله را پیش‌بینی کرده تا مانعی باشد بر اینکه مرد بدون دلیل موجه همسر خود را مطلقه سازد و اگر چنین کرد زن بدون پشتوانه مالی از قید زوجیت رها نگردد  . لازم به ذکر است چنانچه طلاق به درخواست زوجه یعنی زن باشد و یا اینکه طلاق توافقی باشد ، نحله به او تعلق نمی گیرد . نکته مهم اینکه زوجه نمی تواند زمانی که با زوج زندگی مشترک دارد تقاضای نحله کند . فراموش نکنیم مراجع قضایی به صورت همزمان حکم پرداخت اجرت المثل و نحله صادر نمی کنند و فقط یکی از این حقوق مالی قابل وصول است .

میزان اجرت المثل

دادگاه تعیین اجرت المثل را به کارشناس سپرده و کارشناس نیز با توجه به میزان تحصیلات و شانیت و سایر موارد اقدام به تعیین اجرت المثل مینماید .

 

در همین زمینه مطالعه مقاله با موضوع همه چیز در مورد نفقه/میزان نفقه را به شما توصیه میکنیم

 

لازم به ذکر است مراجع قضایی حساسیت خاصی نسبت به امور مالی دارند به خاطر همین توصیه می کنیم از مشاوره آنلاین رایگان و مشاوره تلفنی رایگان  وکیل متخصص خانواده گروه حقوقی وکیل ۲۴ استفاده کنید . 

  • تعداد بازدید: 236
  • 1399/04/23
Support مشاوره تلفنی رایگان داشتن وکیل اختصاصی یک رویا نیست ما در 24 ساعت شبانه روز در خدمت شما هستیم