استرداد جهیزیه / وکیل خانواده در شرق تهران

استرداد جهیزیه / وکیل خانواده در شرق تهران

جهیزیه چیست

سیاهه چیست ؟

خارج کردن جهیزیه از منزل شوهر بدون اجازه

استرداد جهیزیه از طریق مراجع قضایی

 

جهیزیه چیست

یکی از موضوعات بسیار پر اهمیت در بحث حقوق خانواده مقوله جهیزیه است . برخلاف روش مرسوم در جامعه و تصور عامه مردم زوجه و خانواده وی هیچ تکلیفی جهت تهیه جهیزیه ندارند و تهیه اثاثیه منزل تمام و کمال بر عهده زوج است . با این حال خانم ها با هدف کمک به همسر خود برای کاهش بار سنگین تهیه جهیزیه برخی لوازم و اثاثیه لازم را برای آغاز زندگی تهیه می نمایند . هرچند چنانچه زن تمایلی برای  تهیه جهیزیه نداشته باشد اجبار و الزام او ممکن نیست .
بنابراین در خصوص اثاثیه ای که زوجه به عنوان جهیزیه به منزل شوهر می آورد همچنان مالکیت خانم خانه نسبت به آن لوازم پابرجاست و هر زمان که تمایل داشته باشد می تواند جهیزیه خود را از منزل شوهر خارج کند ، حتی اگر قصد جدایی نداشته باشد . البته نباید از نظر دور داشت که لوازمی که توسط مرد تهیه می شود متعلق به زوج نبوده و زن فقط حق استفاده از آن را خواهد داشت .

 

سیاهه چیست ؟

در بین بعضی از اقوام و طوایف مرسوم است قبل از اینکه زوجه جهیزیه خود را به منزل زوج بیاورد لیستی از این لوازم و وسایل تهیه کرده که اصطلاحاً به آن لیست سیاهه می گویند ،  و در انتهای این لیست از زوج امضا می‌گیرند . چنانچه شما هم قصد تنظیم لیست جهیزیه یا سیاهه جهیزیه دارید ، بهتر است جزئیات دقیق اثاثیه را با ذکر دقیق جنس و رنگ و برند آن در لیست قید نموده و علاوه بر امضاء زوج آن را به امضا دو یا چند نفر فرد معتمد برسانید . می‌دانیم که جهیزیه به مالی گفته میشود که بتوان از آن مشترک استفاده کرد ، مانند تلویزیون ، فرش ، یخچال و غیره  . بنابراین زیورآلاتی که مرد برای زن خود می خرد مشمول عنوان جهیزیه خریداری شده از طرف مرد نیست .

درهمین زمینه مطالعه مقاله با موضوع اجرت المثل / نحله را به شما توصیه میکنیم 

خارج کردن جهیزیه از منزل شوهر بدون اجازه

گاهی پیش می‌آید که زوج ادعا می کند زوجه بدون رضایت او جهیزیه را از منزل خارج نموده . در این رابطه همانطور که گفتیم زن مالک اصلی اثاثیه ای است که به منزل شوهر آورده و حق هرگونه تصرفی در آن دارد .  به شما توصیه می کنیم ، در صورتی که قصد خارج کردن جهیزیه از منزل شوهر را دارید چیزی را که در سیاهه قید نشده خارج نسازید و دو یا چند نفر از افراد قابل اعتماد را بر این مطلب شاهد بگیرید .

استرداد جهیزیه از طریق مراجع قضایی

استرداد جهیزیه یکی از شایع‌ترین دعاوی خانواده است . معمولاً بعد از بروز اختلاف در زندگی مشترک زوج تصمیم به استرداد جهیزیه می گیرد تا از این طریق مرد را در دعوای تمکین تحت فشار قرار دهد . در صورتی که زوجه استرداد و بازگرداندن جهیزیه خود را بخواهد و زوج از پس دادن اثاثیه متعلق به زوجه خودداری کند ، زوجه میتواند با تقدیم دادخواست استرداد جهیزیه ، حق خود را به صورت قانونی مطالبه کند . استفاده از خدمات مشاوره رایگان وکیل متخصص طلاق گروه حقوقی وکیل ۲۴ می تواند  به منظور استرداد جهیزیه نتیجه‌بخش باشد .

ار آنجا که قانون گذار حساسیت خاصی نسبت به پرونده های خانواده دارد  به ، توصیه می کنیم از مشاوره آنلاین رایگان و مشاوره تلفنی رایگان  وکیل متخصص خانواده گروه حقوقی وکیل ۲۴ استفاده کنید .

  • تعداد بازدید: 231
  • 1399/04/23
Support مشاوره تلفنی رایگان داشتن وکیل اختصاصی یک رویا نیست ما در 24 ساعت شبانه روز در خدمت شما هستیم