مهریه و تمام آنچه لازم است در خصوص مهریه بدانید / وکیل وصول مهریه

مهریه و تمام آنچه لازم است در خصوص مهریه بدانید / وکیل وصول مهریه

در این مقاله که توسط زبده ترین وکلای گروه حقوقی وکیل24 در رابطه با مهریه گردآوری و نوشته شده سعی شده به تمامی سوالات شما پاسخ داده شود . در نهایت چنانچه پس از مطالعه این مقاله پاسخ سوال خود را نیافتید ، در هر نقطه از کشور هستید و در تمام ساعات وکیل متخصص وصول مهریه از طریق مشاوره تلفنی رایگان و مشاوره آنلاین رایگان پاسخگوی سوالات شما خواهد بود . در همراهی با گروه حقوقی وکیل24 شما از ابتدا تا انتای پرونده وکیل اختصاصی خود را دارید .

مهریه چیست

انواع مهریه

مهریه عندالمطالبه یعنی چه ؟

مهریه عندالاستطاعه چیست و چه شرایطی دارد

آیا مهریه بیشتر از ۱۱۰ عدد سکه قابل وصول است

شرایط ندادن مهریه

مهریه در صورت اثبات رابطه نامشروع زن

مقدار مهریه

مهریه بعد از فوت زن

مهریه بعد از فوت مرد

مهریه در طلاق از طرف زن

مهریه در طلاق به درخواست مرد

روش های قانونی دریافت مهریه چیست

اعسار از پرداخت مهریه چگونه است

پیش قسط مهریه چند سکه است ؟

تعدیل اقساط مهریه

 

مهریه چیست

به منظور بررسی حقوقی مهریه که این روزها به یکی از مهمترین دعاوی خانوادگی تبدیل شده ابتدا می باید ببینیم این نهاد حقوقی چیست .
صداق یا مهریه یکی از حقوق مالی است که مانند نفقه به محض وقوع عقد نکاح متعلق به زن می گردد  و  زن هر زمان که مایل باشد ، حتی بلافاصله پس از جاری شدن عقد ، می تواند آن را مطالبه کند . هر چند ، امروزه مرسوم است که در صورت بروز اختلاف بین زوجین ، زن از مهریه به عنوان سلاحی برای تحت فشار قرار دادن و به زانو درآوردن مرد استفاده می کند .

انواع مهریه

مهریه انواع مختلفی دارد که در یک دسته بندی به مهریه عندالمطالبه و مهریه عندالاستطاعه تقسیم میشود .

مهریه عندالمطالبه یعنی چه ؟

مهریه عندالمطالبه آن است که زن هر زمان بخواهد می‌تواند آن را از مردم مطالبه کند بدون آنکه ضرورت داشته باشد اموالی را از مرد یافته و به مراجع قضایی و دادگاه خانواده معرفی کند .

مهریه عندالاستطاعه چیست و چه شرایطی دارد

قانون طرفین را در انتخاب نوع مهریه آزاد گذاشته . اگر در سند ازدواج شما نوع مهریه عندالاستطاعه قید شده است ، برای مطالبه آن راهی ندارید جز آنکه اموالی از مرد یافته و به مرجع اجرا معرفی نمایید . در غیر این صورت نمی توانید استطاعت و تمکن او را اثبات و مهریه را مطالبه کنید .

آیا مهریه بیشتر از ۱۱۰ عدد سکه قابل وصول است

برخلاف تصور برخی مبنی بر این که مهریه بیش از ۱۱۰ سکه قابل مطالبه نیست ، باید بگوییم در صورتی که مهریه شما بیش از ۱۱۰ سکه باشد می‌توانید آن را وصول کنید . اما تحت شرایطی :
اول اینکه زوج ملائت دارد یعنی استطاعت مالی برای پرداخت مهریه دارد در این صورت شما می توانید تمام مهریه را دریافت نمایید .
حالت دوم این است که زوج استطاعت مالی برای پرداخت مهریه ندارد در این صورت برای مهریه بیشتر از ۱۱۰ سکه دستور جلب صادر نمی‌شود و مرد حبس نمی گردد ، البته اشتباه نشود از یک سکه تا ۱۱۰ سکه هم جلب دارد و هم حبس ، برای مازاد بر این تعداد به موجب ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده سال ۱۳۹۶ دستور جلب صادر نمی‌شود مگر اینکه زن توانایی مرد را در پرداخت اثبات کند .

شرایط ندادن مهریه

بر اساس قانون به محض وقوع عقد نکاح زن استحقاق دریافت مهریه را دارد . ولی در برخی شرایط این حق با محدودیت مواجه شده است . برخی از این شرایط مهریه را منتفی می‌کند و برخی دیگر مبلغ مهریه را تغییر میدهد .

  • به موجب ماده ۱۰۸۹ قانون مدنی اگر ازدواج به دلایلی باطل بوده باشد و قبل از برقراری رابطه میان زوجین این بطلان کشف گردد زن استحقاق دریافت مهریه ندارد .
  • چنانچه زوجین توافق کرده باشند که در هنگام عقد مهریه تعیین نکنند و تعیین آن را به بعد از ازدواج موکول کنند ، در صورتی که قبل از تعیین مهریه ، بدون برقراری رابطه بین زوجین ، زن فوت کند مستحق مهریه نخواهد بود .
  • در صورتی که طلاق از نوع طلاق بائن خلع باشد یا طلاق توافقی باشد ممکن است زن از دریافت مهریه صرف نظر کند .

مهریه در صورت اثبات رابطه نامشروع زن

بر خلاف تصور اشتباه برخی ، زن بعد از وقوع مالک مهریه میشود و حتی اگر رابطه نامشروع وی حتی به اعلا درجه ، یعنی زنای محصنه - ثابت گردد باعث سقوط مهریه نیست . تکلیف روابط در حد پیامک یا ارتباط در فضای مجازی و یا حتی قدم زدن در خیابان نیز همین است .

مقدار مهریه

بر اساس قانون میزان و مقدار معینی برای مهریه مشخص نشده و این مقوله کاملاً تحت اراده و اختیار طرفین است . منتها از نظر قانونگذار مهریه باید مالیت داشته و منفعت عقلایی نیز داشته باشد . به عبارتی مهریه باید ارزش مالی داشته باشد و این ارزش از نظر منطق و عقلانی نیز پذیرفته شده باشد . ضمناً در صورتی که مهریه مال معین از قبیل یک دستگاه خودرو یا یک واحد آپارتمان باشد ، می بایست در زمان عقد موجود و تحت مالکیت زوج باشد .در غیر این صورت مهریه مال معینی که هنوز وجود ندارد از قبیل خودرویی که هنوز به مالکیت مرد در نیامده یا آپارتمانی که هنوز ندارد باطل است . البته می توان ضمن عقد نکاح شرکت کرد چنانچه در آینده مرد مالک منزل مسکونی شود آن را به زوجه تملیک کند .

 

محاسبه مهریه به نرخ روز به صورت رایگان از طریق گروه حقوقی وکیل24 فراهم شده . برای محاسبه اینجا کلیک کنید .

 

مهریه بعد از فوت زن

همانطور که گفتیم مهریه دین است که به محض وقوع بر عهده مرد قرار می گیرد . حال چنانچه صاحب این دین که زن است ، فوت کند ورثه قانونی وی میتوانند مهریه را مطالبه کنند .

مهریه بعد از فوت مرد

در این صورت زن میتواند از وراث مرد بخواهد که مهریه وی را از ترکه مرد پرداخت کنند . خوب است بدانیم در صورتی که قبل از ادای دیون متوفی منجمله مهریه ، ترکه وی بین وراث تقسیم گردد ، تمامی وراث به نسبت سهم دریافتی در قبال دیون متوفی مسئولیت دارند .

مهریه در طلاق از طرف زن

متاسفانه برخی به اشتباه تصور می کنند در صورتی که طلاق به درخواست زوجه باشد زن استحقاق دریافت مهریه ندارد ، در حالی که این یک تصور غلط است و زن هر زمان بخواهد میتواند مهریه عندالمطالبه را دریافت کند .

مهریه در طلاق به درخواست مرد

در خصوص مهریه مرد مدیون است و حتی پس از فوت وی نیز این دین از ترکه او وصول می‌شود . حال اگر مرد بخواهد همسر خود را مطلقه سازد ، دادگاه شرایط سختی برای او در نظر می‌گیرد . در صورتی که مرد دلیلی برای طلاق نداشته باشد دادگاه و مرجع قضایی نحله و نفقه را نیز بر عهده او می‌گذارد .

روش های قانونی دریافت مهریه چیست

به دو روش میتوان مهریه را وصول نمود . روش اول این که زوجه دادخواست مطالبه مهریه تنظیم و به دادگاه تقدیم کند . روش دیگر مراجعه به واحد اجرای اداره ثبت است . این روش به مراتب سریعتر و راحت تر از مراجعه به دادگاه خانواده است ولی در صورتی نتیجه بخش است که از صورت اموال زوج اطلاع داشته باشید و همینطور اموالی جهت توقیف از طریق اجرای ثبت داشته باشد .

اعسار از پرداخت مهریه چگونه است

چنانچه مرد قادر به پرداخت مهریه نباشد ، باید این موضوع را در دادگاه ثابت و تقاضای تقسیط مهریه کند . در این صورت دادگاه حکم به تقسیط مهریه خواهد داد .

پیش قسط مهریه چند سکه است ؟

اینکه چه تعداد سکه به عنوان پیش قسط تعیین می‌شود و اقساط آن به چه صورت است با توجه به وضعیت مدیون ، جغرافیای محل سکونت ، نوع شغل ، میزان درآمد و ... می‌باشد . بنابراین نحوه تقسیط مهریه ، تعداد پیش قسط و میزان اقساط ، برای افراد مختلف متفاوت است .

تعدیل اقساط مهریه

در صورتی که به دلایلی از جمله تورم ، تغییر نوع شغل و یا میزان درآمد ، زوج قادر به پرداخت اقساط مهریه نباشد ، می تواند درخواست تعدیل مبلغ اقساط را داشته باشد .

  • تعداد بازدید: 238
  • 1399/04/23
Support مشاوره تلفنی رایگان داشتن وکیل اختصاصی یک رویا نیست ما در 24 ساعت شبانه روز در خدمت شما هستیم